כמה צעירים מחדרה, בני העדה הקווקזית, מקדמים יוזמה להחיות את הפולקלור של העדה, ובימים אלה מקימים תיאטרון קווקזי.
באחרונה התפרסם ברשתות החברתיות "קול קורא" לשחקנים, למוזיקאים ולרקדנים בני העדה, להגיש מועמדות להפקה ייחודית בתיאטרון הישראלי קווקזי, שצפויה על פי הפרסומים לרוץ בכל הארץ.
אביטל מנשירוב. "הרעיון לפרויקט הגיע ממני. חיפשתי איפה הקהילה הקווקזית באה לידי ביטוי"אביטל מנשירוב. "הרעיון לפרויקט הגיע ממני. חיפשתי איפה הקהילה הקווקזית באה לידי ביטוי"
אביטל מנשירוב. "הרעיון לפרויקט הגיע ממני. חיפשתי איפה הקהילה הקווקזית באה לידי ביטוי"
(אביטל מנשירוב. "הרעיון לפרויקט הגיע ממני. חיפשתי איפה הקהילה הקווקזית באה לידי ביטוי")
מי שעומדת מאחורי היוזמה היא אביטל מנשירוב, 25, תושבת העיר: "הרעיון לפרויקט הגיע ממני, מכיוון שלמדתי תיאטרון כל חיי. לפני כשנה סיימתי תואר ראשון בתיאטרון במכללה האקדמית גליל מערבי וחזרתי לעיר. פעלתי קצת במרכז צעירים בעיר, ומהר מאוד חיפשתי איפה הקהילה הקווקזית באה לידי ביטוי, והיכן יש פעילויות ומועדון, ומצאתי את רפאל איסייב, מוותיקי המועדון הקווקזי".
לדברי מנשירוב, היא גילתה כי בעבר פעל תיאטרון קווקזי שהתבסס בעיקר על המבוגרים מהקהילה שעלו ארצה ממדינות הקווקז, אך הוא התפרק.
איסייב התלהב מהיוזמה, ומהרעיון שמי שמבקש להחיות את הנושא הם דווקא צעירי העדה. "פניתי גם לרפי אגרונוב מעמותת עמ"י (עמותת עולים למען יישוב), ולרומן גישר בעיריית חדרה, וכולם תומכים מאוד ברעיון ומלווים אותו", אומרת מנשירוב.
השבוע צפוי להתקיים מפגש ראשון של משתתפי הפרויקט, ובשבוע הבא כבר צפויים האודישנים לצאת לדרך. את ההצגה שתהיה יריית הפתיחה של התיאטרון הקווקזי כתבה מנשירוב בעצמה, והיא עונה לשם "קומדיה של כבוד". "ההצגה מציגה את הפערים בין השיח של הדור הוותיק לעומת הזה של הדור הצעיר, כשבתוך זה יש סיפור אהבה, מוזיקה וליזיגנקה (ריקוד קווקזי מסורתי). מהרגע שנתחיל חזרות, בתוך שלושה חודשים אנחנו עתידים לקיים הצגת בכורה בחדרה", אומרת מנשירוב. "בהמשך אני מקווה להופיע אתה ברחבי הארץ. השפה תהיה עברית, אבל ישולבו בה קצת רוסית, וקצת ג'והורי, שזו השפה של היהודים בקווקז. יהיה שמח", היא מבטיחה.
גישר, שמסייע לקידום הפרויקט, אומר כי "צעירים ממוצא קווקזי שהיו פעילים במרכז הצעירים פנו אליי בבקשה להחיות את התרבות הקווקזית. הבטחתי לעזור, ופניתי לקרן לפיתוח חדרה כדי לנסות לאתר תקציבים. אנשי הקרן ואני קבענו יחד שמקדמים את הנושא החשוב הזה".