אוהד מרחב, יניב דרי וצביקה גנדלמן (צילום מסך)אוהד מרחב, יניב דרי וצביקה גנדלמן (צילום מסך)
אוהד מרחב, יניב דרי וצביקה גנדלמן (צילום מסך)
(אוהד מרחב, יניב דרי וצביקה גנדלמן (צילום מסך))
בישיבה מיוחדת של מועצת העיר חדרה, שנערכה ביום רביעי ה-20 לדצמבר, אושר התקציב לשנת 2018 שעומד על סך 639,536,310 שקלים.
בעד התקציב הצביעו כ15 מחברי מועצת העיר כולל חבר האופוזיציה סדי בן דוד. יו"ר האופוזיציה אוהד מרחב וחברי המועצה יניב דרי ושירלי עודד יצאו מהאולם כמחאה, דקה לפני ההצבעה ולכן לא נרשמו מתנגדים בהצבעה על התקציב.
"שנת 2018 היא המשך של התנהלות כספית אחראית שהביאה את העירייה לאיזון תקציבי בשנים 2015, 2016 ו2017 ולהכרזת משרד הפנים על חדרה כעיר יציבה מבחינה כספית", אמר ראש העירייה צביקה גנדלמן.
"התקציב המאוזן מצביע על התנהלות אחראית ומגלם את צרכי האוכלוסיות השונות בעיר, וכן את יכולות העירייה לגייס כספים למימון פעולותיה, כל זאת תוך המשך פיתוחה ושגשוגה של העיר".
בתקציב 2018 מיועד הנתח התקציבי הגדול ביותר, בסך 166,640 מיליוני שקלים, למערכת החינוך העירונית, עלייה משמעותית לעומת 152,190 מיליוני שקלים בתקציב 2017.
גם בתקציב הרווחה חל גידול של כ-3 מיליון שקלים לעומת השנה הקודמת. בשנת 2018 עומד תקציב הרווחה על 97,341 מיליוני שקלים לעומת 94,179 מיליון ב-2017. תקציבי מנהל תפעול, הכולל מספר אגפים עירוניים הממונים על ניקיון רחובות, טיאוט, איסוף אשפה, גינון, פרויקטים של פיתוח חזות העיר ועוד, יעמוד על 137,525 מיליוני שקלים, לעומת 134,460 מיליון בשנת 2017.
אישור התקציב בחדרה ל-2018 (צילום: מסך)אישור התקציב בחדרה ל-2018 (צילום: מסך)
אישור התקציב בחדרה ל-2018 (צילום: מסך)
(אישור התקציב בחדרה ל-2018 (צילום: מסך))
במהלך הישיבה, פנה יו"ר האופוזיציה עו"ד אוהד מרחב, אל ראש העירייה, שטח בפניו מספק דוגמאות מהתקציב בו הוא מצא לטענתו אי-סדרים ואמר: "מדובר בתקציב בחירות מובהק, יש פה סקטורים שמאוד נהנים מהתקציב הזה ויש פה סקטורים שנשכחו לגמרי, אם אתה חושב שאתה תוכל לקנות באמצעות כספי משלם המיסים, מפלגות כאלו ואחרות או סקטורים שונים אתה טועה ובגדול. אין לי ספק שהתקציב הזה אכן יעבור היום אבל זה לא יהיה סוף פסוק, התקציב הזה יגיע לאן שצריך להגיע כדי שיבדקו אותו".
חבר מועצת העיר, עו"ד יניב דרי, מי שהיה עוד בתחילת השנה בקואליציה והודח לפני כחודשיים, אמר: " תקציב 2018 מראה גידול אדיר בסעיפי השכר, כ10 וחצי אחוזים בתקציב השכר העירוני, במקביל תקציב הפעילות קטן בחצי אחוז. גידול עצום בשכר ללא גידול בפעילות זה מעלה חשש כבד לניצול של משאבי הציבור לטובת פיזור ג'ובים למקורבים ופעילים בשנת בחירות כחלק ממסע בחירות".
דרי, פירט בהרחבה על נקודות בתקציב הנוגעות לחינוך וטען שתקציב הפעילות החינוכית נפגע לעומת שנת 2017 וסיכם: "איפה החזון והמעוף בנושא החינוך בעיר? חינוך והשקעה בחינוך אינם מניבים תוצאות מידיות שנראות לעין כמו כיכר או גינה אבל מייצרים כאן הון אנושי ומטפחים אותו למימוש פוטנציאל בילדים, בנושא זה, התקציב פשוט רע".
בהודעה שפרסמה העירייה לאחר ישיבת התקציב נכתב: "תקציב 2018 נבנה מתוך אחריות והתמודדות עם חובות שנותרו מקדנציות קודמות, ועל-פי תוכנית ייצוב שנועדה לייצב את התקציב השוטף ולהביאו לאיזון, כל זאת תוך הקפדה להמשיך ולהציב את תחומי החינוך, הרווחה וטיפוח חזות העיר בראש סדר העדיפויות העירוני.
"יצוין כי, במהלך ארבע השנים מאז בחירתו, הצליח ראש העיר להביא לכיסוי גרעון שוטף בגובה 22 מיליון שקלים, שירש מקודמו בתפקיד, להביא לייצוב המערכת ולאיזון תקציבי שלוש שנים ברציפות. איזונה התקציבי של העירייה הוביל להכרזת משרד הפנים על חדרה כ"עיר יציבה" מבחינה כספית, והיא בדרך להכרזתה כעיר איתנה.
ראש העיר הודה בישיבת המועצה לכל חברי המועצה ולצוות המקצועי בעירייה, שעשו לילות כימים כדי להשלים את מלאכת בניית התקציב, ואמר להם כי ההתנהלות האחראית בארבע השנים האחרונות יצרה בסיס איתן להמשך צמיחתה ושגשוגה של העיר גם בשנים הבאות".