אילנה מסיקה (צילום: אלעד גרשגורן)אילנה מסיקה (צילום: אלעד גרשגורן)
אילנה מסיקה (צילום: אלעד גרשגורן)
(אילנה מסיקה (צילום: אלעד גרשגורן))
"מה שלי מפריע הוא שארבע שנים מהחיים שלי השקעתי בזה, השקעתי במשהו שצריך להיות לו המשך, שמישהו אחר ימשיך אחרי וכרגע אין מי שיעשה את זה. בכל אופן, אני מיציתי את הפעילות שלי ואני לא מתכוונת יותר להמשיך בוועד".
כך אומרת אילנה מסיקה, יו"ר הועד השכונתי של גבעת אולגה. הבחירות הקודמות לוועד של השכונה התקיימו ב-14 לינואר 2014. מאז חלפו יותר מ4 שנים ולמרות שהתקנון הפנימי של הועד מחייב בחירות, כרגע אין כאלה באופק ואין מי שיארגן או יעמוד באופן מסודר מאחוריהן.
"ב2014 ארגון את הבחירות הועד הקודם. בעבר זה התחיל בזה שעשו את במתנ"ס קורס מנהיגות והציעו להקים ועד לשכונה", מספרת מסיקה. "בתחילת הכהונה של הועד הנוכחי, אלי מכלוף עמד בראשו, ולאחר חצי שנה ביקש לפרוש מסיבות אישיות. ביקשתי מהחברים שמישהו ייקח על עצמו את תפקיד ראש הועד, על מנת שיהיה לנו ייצוג מסודר מול העירייה. לסוף בחרו אותי".
אז מתי הבחירות הבאות?
"בעקרון, לא אכפת לי ללכת מחר לבחירות, לי אין לי שום כוונות להתמודד. אני מיציתי את עניין הועד עד הסוף. 4 שנים זה די והותר בשבילי. אף אחד לא רואה ולא מעריך, כל העבודה של הועד זו רק התנדבות ולמרות כל ההשקעה בפייסבוק אנחנו רק מקבלים ביקורת באופן שאינו מכבד ומעריך. חבל שיש אנשים שכנראה ירוצו לוועד ולא רוצים ויכולים להתנהל מול המערכת של העירייה".
מיקום הבחירות הקודמות ב-2014 בשכונה (צילום: איתמר רותם)מיקום הבחירות הקודמות ב-2014 בשכונה (צילום: איתמר רותם)
מיקום הבחירות הקודמות ב-2014 בשכונה (צילום: איתמר רותם)
(מיקום הבחירות הקודמות ב-2014 בשכונה (צילום: איתמר רותם))
למי את מתכוונת?
"אם צ'יקו ייבחר, זה בשבילי יום עצוב. הוא לא אחד שיכול לקדם את השכונה. הוא ניזון מאינטרס האישי שלו וחבל שכל השכונה תשלם על זה. שנה שעברה צ'יקו הכריז בחירות, פתח מייל, גייס אנשים, היה תאריך.
"נפגשנו איתו, אמרתי לו בוא נעשה הסכם, תכניס שישה אנשים שנבחרים מטעמך, אל הועד הקיים. אני ואתה, נעשה חפיפה שלושה חודשים, אני אלמד אותך איך מתנהלים מול כל הגופים בעירייה, אני גם אשאיר את הקלסר עם כל תיעוד של העבודה שעשינו, תמשיך את הדרך ואני פורשת מכל פעילות.
"אז במקום שראש העיר יגיד שהוא לא מקבל ועד חדש, נערבב את הועד הישן עם החדש ואז העירייה תמשיך לעבוד כביכול עם אותו הועד, אך שיש בו חברים חדשים. הגענו להסכמות, אבל למחרת בבוקר צ'יקו פרש מהעניין. הוא לא יציב, הוא לא יודע לעבוד עם אף אחד. הוא אוהב לעבוד בעל-פה. בוועד הכל חייב להיות מתועד בפרוטוקולים. יש לי קלסר מלא על כל מה שעשינו במשך 4 שנים, צריך ללמוד איך להתנהל מול גופים בעירייה".
צ'יקו וקנין: "אנחנו נלחמים על גבעת אולגה"
לאחרונה, עמד במוקד הסערה בשכונה חלק מביתו של התושב שלום סעיד - שנהרס לבסוף. בעוד צ'יקו וקנין, פעיל בשכונה - נלחם בפומבי נגד ההריסה, מסיקה ו-וועד אולגה לא הגיבו בנושא. "אנשים ציפו שאם הרסו לשלום סעיד את המחסן אז שאבוא לצעוק - אז ממש לא", היא אומרת ומוסיפה: "זה נבנה ללא רישיון, איך אני יכולה לתת לזה לגיטימציה? הסיבה שצ'יקו היה מוכן לבוא ולהגן על הבית בגופו נובעת מסיבות אישיות שקשורות לבית שלו. אני בזמנו, לפני 27 שנה, בניתי עם היתר, אז היינו חייבים. בעשור האחרון, הייתה בנייה נרחבת בשכונה ללא היתרים, כמעט בכל בית שני באולגה, מה שהיה פעם 40 מ"ר הורחב עד ל 120 מ"ר".
הכניסה של גבעת אולגה (צילום: איתמר רותם)הכניסה של גבעת אולגה (צילום: איתמר רותם)
הכניסה של גבעת אולגה (צילום: איתמר רותם)
(הכניסה של גבעת אולגה (צילום: איתמר רותם))
מה ההישגים שאת יכולה לזקוף לוועד השכונתי ב4 השנים?
"היו הרבה הישגים, בניהם החלפת כל הפחים המוטמנים בשכונה, טיפול במקלטים מול הקב"ט הצלחנו שינעלו את המקלטים וימספרו אותם. הצלחנו לאחר עשרות פניות לקבל פקח שני לשכונה. שיפוצים עבור גנים ציבוריים כגון גן עמישב, גן זברקו, גן אזורים, גן הראשונים, שיפוץ 5 מגרשי ספורט בשכונה, שדרוג מדרחוב החלוץ, גינון והרחבה מול בית כנסת קדושי אירופה.
"כמו כן היה את שיפוץ שדרת מינסוטה אחרי שנים של שיחות בנושא. הפגנה מול בנק פועלים ופגישה עם סמנכ"ל הבנק על מנת שהסניף לא ייסגר וימשיך לפעול והוא אכן פועל. המלחמה על סניף בני עקיבא שעד היום פעיל ולא הצליחו לפנות אותו מבית ספר יבנה.
"התנגדות לבתי אבות כולל במחוזי. פינוי אסבסט שהיה מפוזר בשטחים הפתוחים. הפגנה על גשר אולגה ופגישה עם שר התחבורה ישראל כץ בכנסת בעזרת אורלי יחזקאל ובזכות כך ראיונות בערוץ 10 ובערוץ 2. הרשימה ארוכה".
צ'יקו וקנין, הפעיל החברתי מ"יחד למען אולגה", התייחס לדבריה של מסיקה.
"זה נכון, אילנה רצתה שאכניס שישה אנשים לועד השכונתי, אבל אני לא רציתי להיכנס רק כי נותנים לי, נכון זה הכי קל, אבל אני רציתי שזה יגיע להכרעת הציבור. הציבור בגבעת אולגה צריך להחליט מחדש מי ראוי לייצג אותו בועד, לכן דחיתי את ההצעה שלה. בינתיים כל העשייה שנעשתה בגבעת אולגה זה בזכות של 'יחד למען אולגה' ולא בחסד.
"קבוצת 'יחד למען אולגה' קמה ונלחמת עבור כל דבר שמגיע לגבעת אולגה, אני טוען שאילנה, בתור עובדת עירייה, לא יכולה לבוא בתלונות לבוס שלה, כלומר לראש העירייה, או להתנהל נכון מולו, זה לא הגיוני. מה שאבסורד הוא שכיום בוועדים השכונתיים, כמו ועד גבעת אולגה, ועד עין הים, ועד בית אליעזר. בראשם עומדים עובדי עירייה. אני מניח שזה מאוד נוח לראש העירייה.
"בשנה הזו, קבוצת 'יחד למען אולגה' גדלה כל כך, שהחלטנו לחזק את הייצוג של גבעת אולגה, גם ברמת נציגים בוועדו השכונתי כשיבחר וגם ברמת נציגים במועצת העיר בבחירות המוניציפליות שיתקיימו השנה".
בנוגע לביתו מסר צ'יקו: "כל רחוב שבטי ישראל חרג בבנייה. לי אישית יש קראוון נייד שאני יכול להזיז אותו מתי שאני רוצה. לא הייתי קורא לזה תוספת".
צ'יקו וקנין (צילום: איתמר רותם)צ'יקו וקנין (צילום: איתמר רותם)
צ'יקו וקנין (צילום: איתמר רותם)
(צ'יקו וקנין (צילום: איתמר רותם))
אין התייחסות מסודרת בחוק לוועדי שכונות
את הבחירות הקודמות לוועד השכונתי בגבעת אולגה עזר להפיק עו"ד אליהו בוסקילה, חבר מועצת העיר. שאלנו אותו מדוע השנה הוא לא פועל כדי לקדם בחירות לועד שכונה. "לפני 4 שנים חשבתי שצריך שיהיה וועד לשכונה שייבחר בצורה מסודרת ונכון, בינואר 2018 הגיע הזמן לבחירות של וועד חדש, אבל בניגוד לעמדתי".
בוסקילה מוסיף: "ראש העירייה אמר שהוא לא מתכוון לעבוד מול שום וועד שכונתי חדש שייבחר בשנת הבחירות, לכן בתור חבר מועצה, אין אני יכול לארגן כעת בחירות לוועד שראש העירייה הודיע שלא יתחשב בו, את השאלה מדוע, צריך להפנות לדוברות העירייה".
עו"ד עפר שחל, מחבר "המדריך השלם לבית המשותף" שהינו מומחה בתחומי הבתים המשותפים ומנהל את פורום בתים משותפים בפורטל תפוז ובפורטל בית משותף אומר כי "לועד שכונתי יש שתי מטרות מרכזיות. מטרה פנימית, כלומר תחזוקה וניהול מתואם של השכונה ומטרה חיצונית שהיא שמירה על האינטרסים של המתחם כלפי גורמי חוץ. פנייה של וועד שכונתי מאורגן שמאגד ומייצג מאות משפחות, כוחה והשפעתה גדולים יותר מפניית ועד בית בודד.
"הבעיה המרכזית היא שאין התייחסות מסודרת בחוק לועד שכונתי ולכן יש לא מעט בלגן בתחום. מה הסמכות של ועד כזה? האם הוא נושא באחריות למחדלים בשכונה או ברובע אותו הוא מייצג? כיצד בוחרים את הנציגים? ועוד שאלות רבות. יש עיריות אשר יזמו הסדרים לועדי שכונות ולועדי רובע וזו יוזמה ברוכה. עיריית תל-אביב למשל ניסחה תקנון מפורט לבחירת ועדי שכונות ואפילו הקצתה לכך תקציב. התקנון הועבר כהחלטה במועצת העיר וכל תושב יכול לעיין בו וכן לקבלו".
מדוברות העירייה נמסר: "מאחר שתקנון בניסוח העירייה אינו מחייב את ועדי השכונות, אין עיריית חדרה מנסחת תקנון לבחירתם. ועדי השכונות אינם גופים סטטוטוריים ולכן עיריית חדרה כמו רוב הרשויות בארץ, אינה מתערבת בתהליכים. בשל העובדה שבכל שכונה ישנן דרישות אחרות או צרכים אחרים, העירייה אינה נוקטת עמדה. לא ברור מה מונע מועד כזה או אחר לקיים בחירות. אנו ערים ומוקיעים את ההתנהלות הבוטה בכמה שכונות כלפי יושבי ראש מכהנים והניסיון לפגוע בהם באופן אישי".