"אני מרגיש שאנחנו יכולים לנהל את העיר, אני שווה בין שווים, ויש לי יכולות לא פחותות מחברי מועצה וראשי עירייה". כך אומר השבוע טספאי אדרג'או שגרף את מרב הקולות בבחירות הפנימיות של העדה האתיופית בחדרה בשבוע שעבר ונבחר לעמוד בראש עידן חדש, הרשימה המאוחדת של העדה.
לדברי אדרג'או (57), הצעד הראשון היה האיחוד שהושג בעמל רב. השלב הבא הוא דריסת רגל בבניין העירייה: "המטרה של הקהילה היא להביא מנדטים ולהיות שווה בין שווים. אנחנו פה כבר יותר מ‑30 שנה, ומגיע לקהל הזה ייצוג לפי הסקטוריאליות שלו בעיר, ויש לי כאמור היכולות לכך.
"יש לי ניסיון בניהול מערכות גדולות, אני הנדסאי מחשבים בהשכלתי והשתתפתי במבצעים שונים להצלת יהודי אתיופיה. היו מקרים שסייעתי לראשי עירייה לארח אורחים מחו"ל בעבר ועזרתי להם לתרגם מאנגלית לעברית. כמו שאמרתי, יש לי יכולות לא פחותות מחברי מועצה וראשי עירייה שכיהנו בעבר".
כדי להצליח לממש את התוכניות הללו הוא מתכוון לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם 13 נציגי הציבור שנבחרו בשבוע שעבר ולסכל כל נסיונות של "הפרד ומשול" שצפויים לדבריו. אדרג'או אומר שראשית הוא רוצה לארגן את מוסדות המפלגה. "יש לנו יותר מ‑5,500 בעלי זכות הצבעה בעיר, ולא קל להביא אותם להצביע ביום הבחירות. יש גם קצת פלגים בקהילה עצמה שאני רוצה לאחד".
מימין: דוד זגייה, טספאי אדרג'או וגלעד מהרט (צילום: יאיר שגיא)מימין: דוד זגייה, טספאי אדרג'או וגלעד מהרט (צילום: יאיר שגיא)
מימין: דוד זגייה, טספאי אדרג'או וגלעד מהרט (צילום: יאיר שגיא)
(מימין: דוד זגייה, טספאי אדרג'או וגלעד מהרט (צילום: יאיר שגיא))
לדבריו, הוא קיבל פניות מפוליטיקאים ומפעילי ציבור ו"גם מראש העירייה שבירך אותי ביום הבחירות, אבל כרגע עוד מוקדם מאוד ואנחנו צריכים לבנות את עצמנו. מכל מקום, אני לא מחליט דבר בעצמי, לכל פגישה כזו יילך צוות מתוך ה‑13 שנבחרו, זו תהיה עבודת צוות, הכל ייעשה יחד".
פעילים חברתיים טוענים כי למרות האיחוד עדיין יש נסיונות פילוג בשטח.
"העדה אמרה את דברה, והבחירות היו דמוקרטיות והתנהלו למופת. מפלגות בארץ יכולות ללמוד מהדרך שבה התנהלו הבחירות שלנו, הן תקתקו כמו שעון, ללא ריבים, דרמות ובעיות. לא ידעתי עד כמה בני העדה שלנו פה אינטליגנטים ואינטלקטואלים, וזה הוכח באופן שבו התנהלו הבחירות. כל 13 הנבחרים מקבלים את התוצאות ומחויבים לציבור שבחר אותנו. הציבור שלח אותנו לעשות עבודה, ואם יתחילו שוב פילוגים וסכסוכים, אני מאמין שהציבור יעניש אותנו בקלפיות. כולנו כבר הבשלנו, ולכן בחרנו לשים את המריבות, הדם הרע והכעסים מאחור, מתוך ההבנה שבלי האיחוד לא נשיג כלום. אני מסתובב בשטח ויודע שהאיחוד הזה, לראשונה אחרי המון שנים, נותן לקהילה הרגשה טובה, ולכן ברור לי שהוא יחזיק מעמד. אני יודע שינסו לפלג אותנו עד הבחירות המוניציפליות, אבל אנחנו חזקים, ויש גם בורא עולם למעלה, והוא מגן עלינו".
עם העיניים לעירייה
ציון אביסהל (50), אח מוסמך במיון ילדים במרכז הרפואי הלל יפה, הגיע למקום השני בבחירות. גם הוא מדגיש כי האיחוד חשוב: "תוצאות הבחירות הפתיעו אותי מאוד. לא ציפיתי להיבחר למקום השני. הכי חשוב לי לקדם נושאים בתחום החינוך כמו מלגות לסטודנטים.
"כשלמדתי לתואר ראשון במינהל מערכות בריאות התחוור לי כמה קשה לממן את הלימודים לבד. בנוסף, יש לנו המון קשישים ללא תעסוקה שצריך להשקיע במועדונים למענם. כאב לארבעה אני עדיין רואה במערכות החינוך, למשל, קבוצות נפרדות של אתיופים. כמי שהתגורר בעבר בשכונות בית"ר והיה יו"ר השכונה, חשובות לי השכונות החלשות".
ההפגנה ברחבת העירייה (צילום: שירות מיינט)ההפגנה ברחבת העירייה (צילום: שירות מיינט)
ההפגנה ברחבת העירייה (צילום: שירות מיינט)
(ההפגנה ברחבת העירייה (צילום: שירות מיינט))
על השאלה כמה מנדטים הוא צופה לרשימה ואם יחזיק האיחוד מעמד עונה אביסהל: "אני צופה בין שלושה לארבעה מנדטים רק מהקהילה שלנו. אחרי עשור של פלגנות קרה דבר היסטורי — איחוד. הקהילה מרגישה שזה רגע חשוב, וזו ההזדמנות שלנו להוכיח ולעשות, ולכן אני מאמין שנעשה את זה.
"אני גם מאמין שנצליח לנגוס בסקטורים אחרים, כי אנחנו מדברים על סוגיות שנוגעות לכולם. בנוגע לחיכוכים בתוכנו, אני מניח שיהיו בעתיד, אבל נצטרך להתגבר על זה, כי המטרה גדולה יותר מכל דבר".
דוד זגייה, שהגיע למקום השלישי, הוא דמות בולטת בקהילה. הוא עמד בראש רשימת איחוד אחים, כיהן כחבר מועצה מטעמה בעבר והקים את פרויקטי "מקסם" — מועדונים לבני נוער מהעדה בעיר. "הדבר הכי חשוב זה שהתאחדנו ויחד נזיז הרים. אחרי שזלזלו בנו, הפרידו בינינו כדי שלא יהיה לנו כוח, הבנו שמשחקים בנו והתאחדנו.
"אי אפשר להתעלם מכך שיש כל מיני נסיונות לפלג אותנו. אומרים לנו כל מיני דברים כמו שזה לא דמוקרטי שכולם יחד, צריך שיהיה מגוון קולות מהעדה, אומרים לי למה אתה במקום שלישי, בוא תהיה במקום טוב יותר אצלנו, אבל שבענו ממניפולציות. גמרנו להיות נחמדים. אף אחד לא מתכוון לזוז מהרשימה. אני אישית מוטרד מסגירת שני 'מקסמים' בשכונות יוספטל וגזית, ואני יודע שהמפתח להצלחה ולהיטמעות הקהילה שלנו נעוץ בחינוך. נתמקד בדברים החשובים, לא באינטריגות".
עו"ד גלעד מהרט (44), שהגיע למקום הרביעי, הוא פעיל ותיק בתחום החברתי‑חינוכי. בעברו היה יו"ר עמותת גדעון ליהדות אתיופיה והבהיר כי על סדר יומה של הרשימה שלל נושאים שזקוקים לטיפול בוער: "יש לנו מועדוני ילדים שנסגרו, נרצה לחזק את בית המורשת של יהודי אתיופיה, לחזק מבני ציבור כמו מועדונים ובתי כנסת ולקדם מצוקות של האוכלוסייה בתחום הדיור והתעסוקה.
"אמנם אנחנו מדברים על יוצאי אתיופיה, אבל כשליח ציבור אלו מצוקות שנוגעות לכלל הציבור. כמי שצמח בשכונות ברור לי שהאוכלוסייה בשכונה חווה את אותם קשיים ומצוקות כמו שכונות אחרות. לכן חוץ מקהל הבוחרים שלנו, יש לנו גם סיכויים להביא שלושה‑ארבעה מנדטים ולא רק מקרב האוכלוסייה האתיופית בעיר".