לפני הכל, מה אנחנו באמת רוצים?
כולנו רוצים שיאהבו אותנו, כפי שאנחנו, שיראו באמת מי אנחנו, מה עובר עלינו. שמישהו יחבק אותנו, כי באמת באמת אכפת לו והוא ממש ממש אוהב אותנו, איך שאנחנו. בכל מצב.
אז זהו, שזה קצת יותר מורכב.
מה אנחנו עושים על מנת לקבל את האהבה הזו?
בזוגיות, האהבה לא מתקבלת - היא ניתנת. מרוויחים אותה דרך עבודה אישית פנימה ודרך עבודה זוגית. היא לא רק נוכחת שם. זה לא מספיק להיות רק "אני": כלומר שמותר לי להיות למשל ביקורתי, חמוץ, אטום, לא לשתף, להתעלם מצרכים של בן או בת הזוג שלי ועדיין לצפות שיאהבו אותי.
בניגוד להורות, שהיא "אהבה ללא תנאי", בזוגיות צריך להרוויח את האהבה באמצעות עבודה אישית פנימית, אך גם עבודה זוגית משותפת.
יש צורך לברר מהם הצרכים והרצונות אחד של השני, לספק תחושה טובה, להיות גם בנתינה, בנדיבות, לתת תחושה של ערך, תחושה שבאמת אכפת לכם, שחשוב לכם. ממש להשקיע את עצמכם באחר, ממש לשהות שם במרחב ביחד.
1 צפייה בגלריה
טיפול זוגי
טיפול זוגי
טיפול זוגי
(צילום: freepik)
חישבו רגע על כל השנים יחד, האם אתם נוטים יותר להעיר ולבקר או לפרגן? זה למעשה מאזן האהבה הזוגי שאתם נותנים ומקבלים לאורך זמן.
מי שאנחנו, האישיות שלנו, התהוותה בתבנית הקשר שלנו עם ההורים שלנו, וזו תבנית שכנראה נמשיך אותה בקשר שלנו עם הילדים שלנו. דרושה עבודה אישית ובעיקר זוגית לשנות את התבנית הזו, ואכן אפשר לשנות אותה. וכאן נמצא המקום לטיפול זוגי.
טיפול זוגי: למצוא מחדש את החיבור
שמי איתמר פסקל, פסיכולוג קליני, ואני עוזר לזוגות למצוא מחדש את המרחב המשותף שלהם, את הלב של הזוגיות. אני מטפל ומייעץ לזוגות המתמודדים בקושי יומיומי עם משברים זוגיים, חוסר אמון או השלכות של בגידה, קשיים בתקשורת, ריחוק, מחסור באינטימיות וקושי ליצור מחדש את החיבור האמיתי והקרוב.
אני מדריך ומטפל זוגי כבר שנים רבות, ואני מקווה שאוכל לעזור לכם בהתמודדות שלכם בתוך הזוגיות. להתבונן יחד ולראות כיצד אתם מגיבים אחד לשניה, איזה שיח נוצר, איך באמת רואים את הקשר וכיצד ניתן לתקשר אחרת.
אני יודע שזה לא פשוט להחליט על טיפול זוגי. להבין שמשהו לא עובד וגם להודות בכך. ההבנה וההכרה שנדרשת עבודה רגשית עלולים להעלות קשיים נוספים ואולי גם התנגדות. על כל אלו אני עובד יחד אתכם בטיפול הזוגי – כדי למצוא את החיבורים המקשרים, לבנות תקשורת ושפה משותפת טובה יותר.
למה בכלל אנחנו צריכים טיפול זוגי - ואיך זה קשור לאהבה?
דינמיקה שלילית בקשר זוגי יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים שונות: חוסר אמון, בגידות, תקשורת שפשוט לא עובדת ומלובה בריבים וכעסים מרובים או פשוט תחושה של ריחוק וחוסר אינטימיות. החברות שחיברה ביננו היא לא מה שהייתה פעם.
במקרים רבים הזוגות שמגיעים לקליניקה שלי נוטים להאשים אחד את השני בחוסר הבנה, התעלמות ("לא רואים אותי"), תחושה שבן הזוג מנסה לשנות אותם, חוסר אמון ("אתה לא סומך עלי") וכדומה. זהו שיח שלילי שבדרך כלל מלווה את הזוג באופן יום יומי, וטוב שזוג כזה הגיע אלי בשלב זה לפני שיהיה מאוחר מדי.
אך בסופו של דבר, כמו שבמחלה מבדילים בין הסימפטומים שנראים כלפי חוץ ובין הגורמים האמיתיים שיוצרים אותה, כך גם הרגשות השליליים כמו דחייה, עלבון ואפילו האשמה עצמית הם רק התוצר והמטרה היא למצוא את מה שמתרחש באמת מתחת לפני השטח.
לכן, לאותם הזוגות אני מסביר שאין כאן עניין של אשמה, אלא של הדינמיקה והחיבור ההדדיים שעליהם צריך לעבוד. בטיפול אני עוזר לזוג לבנות בחזרה את התקשורת והשפה המשותפים אשר ייתכן ונפגעו עקב דפוסי התנהגות וחשיבה לא טובים שהשתרשו ברבות השנים.
אחת מהשיטות המרכזיות בהן נעשה שימוש הן "זיהוי טריגרים". לכל אחד מבני הזוג ישנם מספר טריגרים (או כפתורים) אשר בין הזוג השני מפעיל ועשוי להביא לתגובה כועסת או תוקפנית, לעיתים בלי שהוא עצמו מודע לכך. בן הזוג הפוגע נוטה להגן על עצמו ונזהר מחשיפת יתר על מנת שלא לחוות שוב את החוויה השלילית.
זהו דפוס מעגלי שחוזר על עצמו כמו הגאות והשפל. במהלך הטיפול ננסה לשבור את המעגל הזה ולהבין כיצד ניתן ליצור תקשורת שבה כל אחת באמת רואה את האחר ולא לוחץ על הטריגרים או הכפתורים הלא נכונים. תקשורת שכזו היא תקשורת שמבוססת על דאגה הדדית ויצירת ערוץ שיחה יעיל ובטוח.
אם התחברתם, ולו במעט, למי שרשמתי כאן, אתם מוזמנים ליצור עמי קשר ונבדוק יחד, באופן פרטני ודיסקרטי, איך אפשר להתחיל את המסע הזה יחדיו.
לפרטים נוספים ויצירת קשר ניתן לפנות לטלפון 054-2002332 או למייל itamarpascal@gmail.com.