עיריית חריש החליטה להצטרף לרשויות המובילות מדיניות של גינון אקולוגי והחלה להימנע לחלוטין מריסוס הצמחייה. במקום הריסוס, גנני העירייה ינכשים בעצמם עשבייה לא רצויה. בכך מצטרפת חריש לערים הדוגלות בגינון בר-קיימא.
1 צפייה בגלריה
גינון בר קיימא. שתילים
גינון בר קיימא. שתילים
גינון בר קיימא. שתילים
(צילום אילוסטרציה: pixabay)
מדיניות של גינון אקולוגי נעשה באמצעות הימנעות מוחלטת מריסוס הצומח, לרבות עשבייה לא רצויה, וכן באמצעות זריעה, שתילה ושימור של צמחייה ארץ ישראלית טבעית המושכת אליה פרפרים, ציפורים, דבורים ומאביקים נוספים.
מנהל מחלקת גנים ונוף בעיריית חריש, ארז צוריאל, האחראי גם על הגינון האקולוגי בחריש: “חריש קיבלה על עצמה כבר לפני 4 שנים מדיניות של גינון מקיים ושל אחזקה ירוקה של כל הגינון בעיר. זה אומר שימור וטיפוח שטחי בר וטבע בתוך העיר בצמחיה טבעית, והימנעות מכל סוג של ריסוס נגד עשבייה. חשוב להבין שהרבה מאוד ממה שאנחנו קוראים לו 'עשבייה' בפארקים, בשטחי טבע ובשטחי הגינון הוא בעצם צמחיית בר.
"חומרי ריסוס שבהם נעשה שימוש נגד עשבייה הם חומרי הדברה רעילים, הם מזיקים גם לאדם, לבעלי החיים וגם לסביבה, מאחר שהם גורמים להמלחה של הקרקע ולזיהום מי תהום", מסביר צוריאל. "בעיריית חריש לא מרססים כלל, ולכן גנני העירייה מטפלים בעשבייה, בצמחים קוצניים ובכל צמח לא רצוי באמצעות עישוב סלקטיבי (ניכוש)".
ברחבי חריש, כולל בפארקים, ישנם שטחים ללא השקייה שבהם מפזרים גנני העירייה מדי שנה זרעים של צמחיית בר. הזרעים צומחים במהלך החורף והאביב, ומעניקים פריחות בשלל צבעים. בין הצמחים אפשר למנות כלנית, רקפת, תורמוס, מספר מינים של ציפונית, קחוון ועוד. בנוסף שותלת העירייה צמחי תבלין רב-עונתיי. ארז צוריאל ממליץ גם לתושבים לנסות להימנע מריסוס בחצרות הפרטיות של בתי הקרקע ובנייני המגורים.