דוח חדש שחושף את מדד הצפיפות של בתי החולים בישראל, פורסם בסוף השבוע האחרון על ידי משרד הבריאות. מספר מיטות האישפוז בישראל נמוך מאד יחסית לממוצע במדינות המפותחות ובבתי החולים יש רק 1.8 מיטות אשפוז לאלף איש. לשם השוואה במדינות המפותחות יש ממוצע של 3.7 מיטות אשפוז לאלף איש.
מחלקת היולדות בהלל יפה (צילום: דוברות הלל יפה)מחלקת היולדות בהלל יפה (צילום: דוברות הלל יפה)
מחלקת היולדות בהלל יפה (צילום: דוברות הלל יפה)
(מחלקת היולדות בהלל יפה (צילום: דוברות הלל יפה))
לפי הנתונים שרוכזו בדוח של משרד הבריאות שהתפרסם ב-ynet, שיעור התפוסה הגבוה ביותר של המיטות קיים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים (120.74 אחוז). נתונים מעודדים דווקא, ניתן למצוא על המרכז הרפואי המרכזי באזורנו – “הלל יפה” שבחדרה.
על פי הדו"ח, “הלל יפה” נמצא במקום ה-19 בארץ בתפוסה כללית של מטופלים. הנתונים מתייחסים לחודשים ינואר עד ספטמבר של 2018 – כלומר, עוד לפני חודשי החורף הקשים ועל פי ההערכות, שיעורי התפוסה בחודשיים וחצי האחרונים גבוהים אף יותר.
במחלקות הפנימיות, המרכז הרפואי בחדרה ממוקם במקום ה-15 עם 95.99% תפוסה. במחלקת הילדים, הוא במקום ה-11 עם 84.45% תפוסה. במחלקת נשים במקום ה-14 (73.34%), טיפול נמרץ כללי במקום ה-18 (59.52%) ובמחלקה הנוירולוגית, באופן יחסי, המרכז ממוקם במקום גבוה, 9, עם 94.91% תפוסה.
המיון בהלל יפה | צילום: לירן טטרוהמיון בהלל יפה | צילום: לירן טטרו
המיון בהלל יפה | צילום: לירן טטרו
(המיון בהלל יפה | צילום: לירן טטרו)
דווקא במחלקת היולדות, אפשר לומר ש"שווה" ללדת במרכז הרפואי בחדרה, היות ומדובר באחת המחלקות “הפנויות” בישראל – מקום 21 – עם 74.63% תפוסה. במקום הראשון, אגב, נמצא המרכז הרפואי “לניאדו” בנתניה עם 211.04% תפוסה במחלקת היולדות, אחריו – מעייני הישועה בבני ברק והדסה עין כרם בירושלים.
בשנים האחרונות חלוקות הדעות על השירות הניתן במרכז הרפואי הלל יפה. בעוד ישנם כאלה האוהבים מאוד את בית החולים וחושבים שהוא נותן שירות טוב מאוד, מטופלים אחרים מעבירים עליו ביקורות רבות בתחומים שונים. לפחות לפי מדד הצפיפות, מצב בית החולים טוב, למרות שהוא משרת מאות אלפי אנשים מכל האיזור.