"המאבק רק החל": תושבים מאזור שכונת ותיקים (דרומית לשכונת נחליאל) מתרעמים על העובדה שלאחרונה מקלט, הממוקם בגן הציבורי בשכונתם (מקלט מספר 15) החל לשמש כבית כנסת וכמקום לימוד תורה.
לטענתם המקלט אמור לשמש כמקום מסתור ומגן בשעת חירום, וכשהוא משמש כבית מדרש או בית כנסת, הוא איננו מסוגל לאכלס, בשל הציוד והריהוט שבו, תושבים בעת חירום. עוד טוענים התושבים שאזור שכונתם רווי ממילא בבתי כנסת ובתי מדרש ואין כל צורך באחד נוסף. עוד הם טוענים כי התושבים לא עודכנו באשר לשינוי בסטטוס של המקלט.
המקלט שהפך לבית כנסת בחדרההמקלט שהפך לבית כנסת בחדרה
המקלט שהפך לבית כנסת בחדרה
(צילום: mynet חדרה)
"האזור בו אנחנו מתגוררים ממילא צמוד לנחליאל, שכונה עם אוריינטציה שהולכת ומתחרדת, עם שלל בתי כנסת ובתי מדרש. לא ברור לנו הצורך להוסיף עוד אחד למצבת בתי הכנסת", אמר תושב המקום, "גם בהנחה ששימוש שוטף במקלט יכול לתרום במשהו לתחזוקת וטיפוח המקלט, איני מבין כיצד בשעת צורך ידחקו תושבים למקלט הזה, בהנחה שיש שם ארונות, שולחנות כסאות ושאר ציוד. זו שכונה ותיקה עם בתים מפעם, לחלק הארי אין ממ"ד ושום יכולת להתגונן בשעת חירום וגם את התושבים האלה אנחנו מבקשים שהעירייה תביא בחשבון".
במודעות שנתלו ברחבי השכונה, הבהירו התושבים כי אין בכוונתם ליישר קו עם השימוש במקלט כבית כנסת: "בשקט בשקט בחסות הקורונה והעלמת עין, השתלטו דתיים, שרובם לא מהשכונה על המקלט הציבורי בגן שלנו (בסוף רחוב תרע"ב פינת רחוב דוד ברמן)", נכתב במודעה.
המקלט שהפך לבית כנסת בחדרההמקלט שהפך לבית כנסת בחדרה
המקלט שהפך לבית כנסת בחדרה
(צילום: mynet חדרה)
"זאת, תוך כדי ניסור המנעול עם דיסק, וקביעת עובדות של בית כנסת בגן ציבורי. למרות, מבחר בתי הכנסת בשכונה עצמה ותוך התעלמות מהשלכות על כלל התושבים שנועלים בפניהם את המקלט הציבורי. מאז ומעולם שכונה זו דגלה בחיים משותפים ומכבדים ובחופש הדת כמו גם בחופש של האחר והחופש של האחר. אנו מתחילים במאבק שיכלול התארגנות התושבים להפגנה ומאבק מול עיריית חדרה וכן, פנייה לייעוץ משפטי לקראת תביעה. המאבק רק החל", סיכמו.
המקלט שהפך לבית כנסת בחדרההמקלט שהפך לבית כנסת בחדרה
המקלט שהפך לבית כנסת בחדרה
(צילום: mynet חדרה)
בעיריית חדרה סיפרו כי השימוש במקלט הינו על דעת ובאישור העירייה וכך נמסר באשר לכך: "מקלט מספר 15 ברח' תרע"ב 10 בשכונת ותיקים הינו מקלט ציבורי שמיועד בחירום לטובת מיגון התושבים באזור שאין להם ממ"דים בבתיהם. בימי שגרה, קיים נוהל בעירייה, בדומה לשאר העיריות, של שימוש דו תכליתי במקלטים הציבורים. במסגרת הנוהל, ניתן האישור לשימוש במקלט בימי שגרה לגורמים שונים. בעזרתם, אנחנו, הרשות, מוודאים שהמקלט נשמר ומתוחזק. אותו גורם שמשתמש במקלט יודע שעליו לשמור על מצב המקלט ולפנותו בחירום ובשעת הצורך עפ"י דרישת העירייה. גם במקלט מספר 15 קיים נוהל כזה והשימוש בו נעשה בצורה מבוקרת ומאושרת וידועה.
"הנושא גם הוסבר לתושבים בעקבות פנייה שהם הפנו למוקד העירוני.כיום מעברים בו שיעור תורה אחת לשבוע בשעות הערב ללא הפרעה לסביבה ולשכונה".