יש אישור: ביום שני השבוע אושרה בוועדה לתשתיות לאומיות (הוות"ל) תכנית תת"ל 122 - תכנית תשתית לאומית לצמצום נזקי שיטפונות באגן ניקוז של נחל חדרה ולהגנה על העיר חדרה.
2 צפייה בגלריה
האזור שבו יתבצעו העבודות בחדרה
האזור שבו יתבצעו העבודות בחדרה
האזור שבו יתבצעו העבודות בחדרה
(צילום: באדיבות רשות ניקוז ונחלים שרון)

זהו מיזם ראשון מסוגו, אשר מציג בראייה כוללת את כל התוכניות לאגן נחל חדרה העובר בתוך העיר חדרה. המיזם פורץ דרך בהיותו התכנית הראשונה בארץ אשר מתייחסת לכל היבטי האגן בשלמותו, במסלול של הוועדה לתשתיות לאומיות.
תכניות רשויות הניקוז מתבצעות בדרך כלל מול הוועדה לתכנון ובניה. עד כה לא הכירה המדינה בניקוז כתשתית לאומית. המהלך הזה מעגן את תחום הניקוז כתשתית לאומית וכחלק מהחשיבה הכוללת למול הפיתוח המואץ.
המהלך המורכב הנו יוזמת מנכ"ל רשות ניקוז נסים אלמון, אשר רואה בו יעד מרכזי בהטמעת נושא הניקוז בראייה ארוכת טווח בהגנה מפני שיטפונות לעיר חדרה בחמישים השנים הקרובות.
המהלך מסמן נקודת תפנית בתשתיות לאומיות וההבנה שנושא הניקוז חייב להיות חלק אינטגרלי מתוכניות הפיתוח הכלליות. גם כדי לנהל סיכוני הצפות ושיטפונות וגם כדי לשמור על מערכת אקולוגית טבעית.
רשות ניקוז ונחלים שרון, היא הרשות הראשונה בארץ אשר יזמה מהלך מול הוועדה לתשתיות לאומיות. הרשות הקימה צוות תכנון רב תחומי בראשות האדריכל עמוס ברנדייס ובתקצוב משרד השיכון ומשרד החקלאות. הצוות כולל יועצים ומתכננים מכל תחומי הניקוז, ביניהם חברת "פלגי מים", משרד רונית טורק, אדריכלות נוף טוך סרגוסטי ועוד.
התפיסה התכנונית מתייחסת לוויסות גאויות במעלה הנחל, לטובת הקטנת ספיקות שיא במורד הנחל. בנייה של מספר מתקני השהייה באגן לספיקות נדירות והסדרה של ערוצי הזרימה לספיקת התכן הנדרשת לאחר ויסות, תוך התחשבות בשיקולים חקלאיים, נופיים ואקולוגיים.

2 צפייה בגלריה
הצפה ברחוב אהרונוביץ בחדרה
הצפה ברחוב אהרונוביץ בחדרה
הצפה בחדרה
(צילום ארכיון: מירית גולן)


הוועדה לתשתיות לאומיות ליוותה את הצוות תוך כדי הכנת התוכנית. נדרשו לכך ביצוע סיורים וסקרי נתוני תכנון, מצב קיים, חלופת טיפול בנחל הקיים, ניתוח תמ"א וניתוח סטטוטורי, תכנית חריש דרום (2020/12)סקר השפעה על הסביבה וסקר צומח ועוד.
אם הכל ייצא כשורה אל הפועל, שנת 2024 תהיה שנה של פריצת דרך בתחום.
ניר בן חיים, ראש עיריית חדרה: "מדובר על תכנית פורצת דרך שתסייע להגנה על העיר חדרה מפני שיטפונות ותמנע הצפה של נחל חדרה. אני מודה לניסים אלמון, מנכ"ל רשות ניקוז נחלים שרון, על קידום התכנית והפיכת רשות הניקוז לתשתית לאומית".
פורסם לראשונה: 09:21, 14.06.24