בית משפט השלום בחיפה הורה לעיריית חדרה לפנות מאגר מים שהקימה על שטח פרטי בעיר, באזור אנרג'י פארק. את הפינוי, כך פסק בית המשפט, על העירייה לבצע עד חודש מאי 2020.
מדובר במאגר ענק שהוקם על ידי העירייה על שטח השייך למשפחת הלברשטיין, יזמית בנייה, שתיכננה להקים במקום שטחי מסחר ומשרדים. באוקטובר 2018 הגישה המשפחה תביעה נגד העירייה, בטענה כי העירייה פלשה לשטחם.
המאגר שהוקם בלי היתר. העירייה גם תשלום הוצאות | צילום: אלבום פרטיהמאגר שהוקם בלי היתר. העירייה גם תשלום הוצאות | צילום: אלבום פרטי
המאגר שהוקם בלי היתר. העירייה גם תשלום הוצאות | צילום: אלבום פרטי
(המאגר שהוקם בלי היתר. העירייה גם תשלום הוצאות | צילום: אלבום פרטי)
לטענת התובעים, המאגר הוקם בלי בקשת רשות מהם, בניגוד לתב"ע (תוכנית בניין עיר) ובלי היתר.
על פי השתלשלות הדברים, כפי שתוארה על ידי בני משפחת הלברשטיין, לאחר שגילו לתדהמתם שהעירייה פלשה לשטחם, הם פנו לעיריית חדרה ודרשו את פינוי הקרקע. מאחר שלא נענו, הגישו תביעה לבית המשפט באמצעות עו"ד דרור גדרון ממשרד אפרים אברמזון ושות', בדרישה מהעירייה לסילוק מיידי מהשטח.
לטענת התובעים, הודתה העירייה כי פלשה בלי רשות לשטח, וכי המאגר נבנה בלי היתר. לאחר שהעירייה הגישה כתב הגנה, הוגשה בקשה למתן פסק דין מטעם התובעים, שכן לטענתם, העירייה הודתה שהיא פולשת למקרקעין.
בפסק הדין שניתן בבית המשפט השלום בחיפה, לפני כחודש, ב-30/10/19, על ידי השופטת איילת הוך-טל, נכתב בין היתר, כי "אין לנתבעת (לעירייה) טענת הגנה ממשית כנגד התביעה לסילוק. בנסיבות העניין אני מורה לנתבעת לסלק משטחם של התובעים את המאגר שהקימה, וזאת עד ליום 3/5/20, ולהשיב את המצב בשטח לקדמותו".
עוד קבעה השופטת, כי "בנסיבות העניין תישא העירייה בהוצאות התובעים בסכום מתון וכולל של 5,000 שקלים".
בכוונת התובעים לא להסתפק בכך, ולאחר שהעירייה תשלים את הפינוי, הם צפויים להגיש תביעה כספית בגין הנזקים שנגרמו לקרקע ובגין השימוש שעשתה בו העירייה: "אנחנו מקווים, כי לאחר פסק הדין העירייה תפנים שעליה לסיים את פיתוח האזור באופן מיידי", נמסר מהמשפחה, "וזאת, כדי לצמצם את הנזקים העצומים שנגרמו לבעלי הקרקע בשל העיכוב ביישום התוכנית ובבניית עתידה של חדרה. במקרקעין ייבנה פרויקט משרדים ומסחר מתקדם, לרווחת תושבי חדרה".
נציג התובעים, עו"ד דרור גדרון: "לעיריות אין זכות לפלוש לקרקע פרטית, גם אם היא בשטח העיר, ולצורך שהעירייה חושבת שהוא דרוש.
"פסק הדין מעביר מסר חשוב לעיריית חדרה ולרשויות המקומיות בכלל, כי הן לא מעל לחוק, וחייבות לפעול כדין. יזמים צריכים לדעת, כי אסור להשלים עם התנהגות בריונית של רשות מקומית, וכי יש דרכים לפעול נגדן".
מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "פסק הדין ניתן בהסכמת הצדדים ועיריית חדרה תכבד אותו".