רפאל חסין. צילום: אלעד גרשגורןרפאל חסין. צילום: אלעד גרשגורן
רפאל חסין. צילום: אלעד גרשגורן
(רפאל חסין. צילום: אלעד גרשגורן)
"לא יכול להיות שמועצת בנימינה-גבעת עדה תעקל את חשבון הבנק שלי בגלל דו"ח חניה מלפני יותר מעשר שנים". כך אומר השבוע רפאל חסין בן ה-83, דייר בבית אבות "שקמה" בפרדס חנה, לאחר שגילה, כי המועצה עיקלה את חשבון הבנק שלו בטענה שלא שילם דוח חניה. הוא החליט לא לוותר, והגיש תביעה נגד המועצה בבית משפט השלום לתביעות קטנות בחדרה.
"זאת החלטה אכזרית לאדם בגילי. הם סגרו לי את החמצן ואין לי איך לשלם את הוראות הקבע. אני חושש שאגיע למצב שאמצא את עצמי ברחוב בגלל העיקול, ולכן אני פונה למועצה לשקול את החלטתה", כתב בתביעה.
חסין מתגורר בארבע השנים האחרונות בבית אבות. בעברו, בשנות ה-60, ובעיקר בשנת 1965 היה שחקן בתיאטרון "האוהל". "למדתי תיאטרון ואני בוגר בית צבי לתיאטרון וקולנוע ברמת גן". לדבריו, בשלב מסוים נסע לצרפת, שם עבר השתלמויות בתיאטרון. חסין כתב שירים ורומנים ותירגם מחזות. בימים אלה עומד לצאת ספר שירים חדש שלו.
בשנות ה-80 חזר חסין לארץ, השתלב בהוראה והיה מורה לספרות, ללשון ולתיאטרון, ואף הכין תלמידים לבחינות הבגרות. הוא בשנת 1985 התחתן ונולדה לו בת. אחרי כשש שנים הוא התגרש, ומאז הוא חי לבד. בשנים האחרונות עבר להתגורר בזכרון יעקב ובארבע השנים האחרונות הוא חי, כאמור, בפרדס חנה.
לטענת חסין, פרשת הדוח החלה כבר לפני כארבע שנים, כאשר גילה כי הוטל עיקול על חשבון הבנק שלו. "לא ידעתי על מה העיקול ומי הצד המעקל. זאת הייתה הפעם הראשונה שנתקלתי בדבר כזה. פניתי לסניף הבנק שלי ושאלתי על מקור העיקול. נאמר לי שמדובר במועצת בנימינה-גבעת עדה. עד הרגע הזה לא הבנתי על מה המועצה מעקלת את חשבון הבנק שלי ומה הקשר שלי אליהם".
לדברי חסין, שלח מכתב למועצה לברר את פשר העיקול. לדבריו, איש במועצה לא טרח להשיב לו על המכתב, אך מבירור הבין כי העיקול נובע מחוב של דוח חניה. לדבריו, הנושא טופל והעיקול הוסר, ובכך, חשב, הסתיים העניין.
אלא שבאחרונה נדהם לגלות, כי המועצה שבה ועיקלה את חשבון הבנק שלו בגין אותו דוח החניה, וכי החוב תפח ל-1,800 שקל. "הוראות הקבע התחילו לחזור, ניתקו לי את המכשיר הסלולרי, איימו לנתק לי את החשמל, נאלצתי ללוות מחבר 100 שקל כדי לשלם לחברת הסלולרי, העיקול שיבש את חיי ועלה לי בבריאות. חיפשתי הלוואות אפילו קטנטנות מכל הסובב אותי כדי להמשיך ולהתקיים. אני מת מבושה".
בשנים האחרונות חלה במחלות, שגרמו לו, לדבריו, מצוקות שבעקבותיהן נאלץ לעבור טיפולים ואשפוזים ממושכים בבתי חולים. "זה החל בניתוח בעמוד השדרה, ונמשך באירוע מוחי שבו לקיתי שגרם לי לחולשה בדיבור, ניתוח בעורק הצוואר שעברתי, וסרטן שבעקבותיו עברתי הקרנות".
חסין מתקיים מקצבת זקנה ונכות מהמוסד לביטוח לאומי, בסך 3,200 שקל. "בחיי לא צברתי פנסיה ולכן אני חי רק מקצבת הביטוח הלאומי ואין לי אף מקור הכנסה אחר", הוא אומר.
הפעם הוא החליט לא לוותר. בשבוע שעבר הגיש תביעה בבית משפט השלום לתביעות קטנות בחדרה, נגד מועצת בנימינה גבעת-עדה, ודרש פיצוי כספי בגין הנזק שנגרם לו. "זאת בושה שרשות מקומית רודפת אחרי קשיש שחי בבית אבות, ומעקלת את חשבון הבנק שלו", כתב חסין לבית המשפט.
מהמועצה נמסר: "בעקבות פנייתו של מר חסין הוחלט לבטל את העיקול על חשבונו, עד גמר הבחינה המחודשת של התובע העירוני".