ראש עיריית חריש, יצחק קשת, מחריף את מאבקו נגד הפעלת רמקולים המשמיעים שירים רגע לפני כניסת השבת. "באופן אישי, כאדם דתי, אני מחבב את המנהג הזה שמתקיים ברחבי הארץ, אך כראש העירייה אני רואה שליוזמה הזאת אין מקום בחריש. לא אאפשר את פעילותם של צופרי השבת, כפי שלא אאפשר תחבורה ציבורית בשבת בחריש", אומר קשת.
קשת. "מכיר היטב את המגזרים והציבורים בעיר" | צילום: יח"צקשת. "מכיר היטב את המגזרים והציבורים בעיר" | צילום: יח"צ
קשת. "מכיר היטב את המגזרים והציבורים בעיר" | צילום: יח"צ
(קשת. "מכיר היטב את המגזרים והציבורים בעיר" | צילום: יח"צ)
הפעלת רמקולים מעל גגות בניינים בעיר החלה לפני כשלושה חודשים. מדובר ביוזמה פרטית של תושבים, שמעוררת תרעומת בקרב הציבור.
בלשכתו של ראש העירייה ובמוקד העירוני התקבלו תלונות רבות על התופעה. בעירייה הדגישו, כי נוסף על כך שמדובר במטרד רעש מקומי, העניין נתפס כניסיון השתלטות על המרחב העירוני, וכניסיון לקבוע עובדות בשטח בכל הקשור לעיצוב הזהות של העיר.
בשבועות האחרונים החלה עיריית חריש לטפל בתופעה, תחילה בניסיונות הידברות ולאחר מכן באכיפה. לפני כשבועיים שלחה העירייה התראה לאחד התושבים שהפעיל מערכת רמקולים על גג בניין, ובהתאם לחוות דעת משפטית פעלו פקחי העירייה להסרת הרמקולים.
אלא שלמרות פעולות האכיפה, התופעה לא מוגרה.
בעקבות המצב הנחה ראש העירייה, יצחק קשת, את היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד אבי רפאלי, לפנות מיידית לבית המשפט, לאכיפת חוק העזר בנושא מפגעי רעש. "אעשה ככל שנדרש כדי לשמור על כך שחריש תמשיך להיות עיר של כל תושביה", אומר קשת.
אתה איש דתי. אתה ודאי נמצא בקונפליקט.
"אחת המשימות החשובות ביותר שלי כראש עירייה היא הובלתו של תהליך גיבוש הזהות העירונית של חריש, באמצעות הסכמות והבנות בין נציגי הציבור. זהו אתגר מיוחד במינו, מלאכת מחשבת של יצירת מערכת איזונים עדינה ומורכבת בין הערכים היקרים לליבו של כל ציבור ומגזר בעיר. אני מכיר היטב את המגזרים והציבורים החיים בחריש, את הצרכים שהם 'ציפור נפשם' מחד גיסא, ואת הנושאים שבהם ניתן להגיע להבנות ולפשרות, מאידך גיסא. סוגיית השבת היא דוגמה אידיאלית למערכת האיזונים הרגישה שאני יוצר כאן בחריש. לא אאפשר פעילותם של צופרי השבת, כפי שלא אאפשר תחבורה ציבורית בשבת בחריש. לא אאפשר השתלטות על המרחב העירוני ופגיעה בתהליך הרגיש והעדין שאני מוביל. אמשיך לנווט את העיר לעבר יעדיה החברתיים והקהילתיים ולשמור על מערכת האיזונים הנדרשת, כך שכל תושב יוכל להרגיש בה בבית".