עיריית חדרה נערכת לקיום בחירות לוועדי שכונות, בתאריך 27/1/20. באחרונה נערך באולם "יד לבנים" כנס שיתוף הציבור בנושא. בפרסומים לקראת הכנס נכתב: "הפנינג דמוקרטי, מי שמגיע משפיע". מבקרים במקום סיפרו על מספר קטן של תושבים שנכחו בכנס, ויש מי שסבורים שהדבר נוגע לעובדה שהעירייה היא המארגנת של הבחירות לוועדים.
לא מעט תושבים אינם שבעי רצון מהאופן שבו מנסה העירייה לקיים ביוזמתה בחירות לוועדי שכונות ורואים בכך מהלך מאולץ. הם מסבירים, כי ועדים אמורים לפעול מיוזמתם הפרטית, מתוך אכפתיות וזיקה אישית, ולא מתוך רצון של הנהגת העיר. תהיות רבות גם עלו בהקשר לוועדים הקיימים שכבר פועלים בעיר, והועלתה השאלה, האם ועדים שתקים העירייה ייתרו אותם.
רון שגן. "זה מהלך עוקף" | צילום: אלבום פרטירון שגן. "זה מהלך עוקף" | צילום: אלבום פרטי
רון שגן. "זה מהלך עוקף" | צילום: אלבום פרטי
(רון שגן. "זה מהלך עוקף" | צילום: אלבום פרטי)
רון שגן, חבר מועצת העיר מרשימת "מחוברים", מסביר את התנגדות סיעתו למהלך של העירייה: "ברור שהניסיון של העירייה לייצר ועדים זה מהלך עוקף ליוזמה של עידן מורד, להקים ועדים בשכונות נעדרות, ועד לחזק ועדים קיימים. העניין מגוחך, מכיוון שוועד שכונה איננו גוף סטטוטורי. ראש העירייה יכול להקים גם ועדות קישוט לכל רחוב, זה לא ייתר את הוועדים הקיימים. הם קיימים בזכות רצונם לפעול למען השכונה, הם לא זקוקים להגדרתו או לאישורו, הם גם לא תלויים במימון עירוני, אז לא משנה אם יקראו להם ועד או לא".
שגן הוסיף: "ההוכחה לכך שזה מהלך עוקף, היא העובדה שמשנים תקנון חדשות לבקרים, כדי שחלילה לא יבוא מישהו שלא מתאים להם. הרזולוציות הן כאלה, שתכף יהיה רשום שלא יבוא מישהו עם שם משפחה שמסתיים ב'גן'. נראה, שכוונת העירייה כאן היא יותר תגובת נגד לפרויקט התמיכה בוועדים השכונתיים של עידן מורד. אנו לומדים זאת מהתקנון הדרקוני המשתנה, ואנו רואים גם שהציבור לא בדיוק משתף פעולה עם יוזמת העירייה, ומביע בה אי אמון. אנחנו נמשיך לסייע ולקדם את הוועדים".
מנגד, חבר מועצת העיר, צ'יקו וקנין, שחווה לא מעט התנגחויות עם יו"ר ועד אולגה היוצאת, אילנה מסיקה, תומך ביוזמת העירייה: "אנחנו לא רוצים שוועדים יהיו פוליטיים. אנחנו רוצים לעצור את הסחף לכיוון הפוליטי. ועד צריך להיות תמים ונטול אינטרס. הדרישה היא, שמי שמגיע לא יהיה חלק מפוליטיקה גם בעתיד, לא רק בהווה".
צ'יקו וקנין. "לעצור סחף פוליטי" | צילום: יאיר שגיאצ'יקו וקנין. "לעצור סחף פוליטי" | צילום: יאיר שגיא
צ'יקו וקנין. "לעצור סחף פוליטי" | צילום: יאיר שגיא
(צ'יקו וקנין. "לעצור סחף פוליטי" | צילום: יאיר שגיא)
האם הכוונה לייצר, למשל, באולגה ובשכונות צמודות לה כמו עין הים וקדמת ים, ועד אזורי, איננה למעשה מתכון לבעיות, כי כל שכונה תמשוך לכיוון שלה?
"לא, אני לא חושב כך. שלושה ועדים שונים היו יוצרים קרע, דווקא כי כל אחד ימשוך לכיוון שלו. אם כל שכונות האזור יתאחדו לוועד אחד, יהיה לנו אינטרס משותף".
מעיריית חדרה נמסר: "היוזמה לקיום בחירות לוועדי השכונות מתקדמת כמתוכנן. תאריך הבחירות נקבע ליום שני, 27 בינואר 2020, יום הולדתה של העיר חדרה. לבקשת תושבים, הוארך מועד הגשת המועמדות עד ליום ג', 7 בינואר 2020, והודעה יצאה בהתאם. הקמפיין לבחירות כולל מגוון ערוצי תקשורת: מפגשי שיתוף ציבור, פרסום ברשתות החברתיות, פנייה ישירה לקבוצות עניין, וכן קשר עם הוועדים הקיימים באמצעות האגף לפניות הציבור, וכן הלאה. כמו כן יחולקו פליירים לכל בתי האב בעיר, וכל החומרים הועלו לאתר האינטרנט של העירייה, לרבות התקנון וטפסים מקוונים להגשת מועמדות. יש לציין, כי כל החומרים הונגשו, והם זמינים לתושבים עם מוגבלויות. במקביל למידע הטקסטואלי הופקו סרטונים בעברית וברוסית, וסרטון באמהרית יפורסם בהקדם, והם מופצים באמצעות קבוצות ווטסאפ והרשתות החברתיות".