משפחות משפרי הדיור מחפשות לשדרג את הדירה, ולרוב מחפשים דירה גדולה יותר שתתאים לצרכיהם, אך חוששות מהעלויות הגדולות הנוספות שברכישת דירה יקרה יותר לצד העלויות הנלוות של המעבר.
משפחות רבות נוטות לחפש דירה בסמיכות למקום המגורים הנוכחי , קרוב לבתי הספר והגנים של הילדים, ליד הסופר המוכר וכו' ונוטות שלא להרחיב את רדיוס החיפוש.
גינות החורש בחריש. הדמייה: יובל עשתגינות החורש בחריש. הדמייה: יובל עשת
גינות החורש בחריש. הדמייה: יובל עשת
(גינות החורש בחריש. הדמייה: יובל עשת)
שמאי המקרקעין ויו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, אוהד דנוס, בדק מחירי דירות חדשות בנות 4 ו 5 חדרים בערים סמוכות ברחבי הארץ בניהן חדרה וחריש. הערים שנבדקו סמוכות זו לזו, בטווח של עד 25 ק"מ, והפערים במחיר יכולים להגיע ליותר מ 150 אלף שקל.
ממסקנותיו של דנוס כתוצאה מבדיקת הנתונים עולה כי הפערים המשמעותיים ביותר בין דירת 4 ל 5 חדרים נמצאים בערים בהן מספר התחלות הבנייה היו גדולות יותר בשנים האחרונות, כפי שגם קורה גם בחריש, פרויקטים של תכניות ממשלתיות כמחיר למשתכן ומחיר מטרה נבנו בהן או מתוכננים להיבנות, אי לכך יש יותר היצע ובאופן טבעי שיש יותר היצע זה משפיע על המחיר.
בנוסף, חריש היא עיר אשר נבנית מהיסוד וצפויה לגדול משמעותית בשנים הקרובות ולהגיע לכדי 100 אלף תושבים, ולצד דירות חדשות יתווספו לה גם תשתיות עירוניות ושירותים, ולאורך זמן מחירי הדיור בה צפויים לעלות.
"הבדיקה מלמדת שבמידה ואתם מוכנים ל"התפשר" על עיר מעט רחוקה מהמרכז האזורי, תקבלו בדרך כלל 25% יותר מטרז' במחירים זולים בשיעורים של עד 25%". מסביר שמאי המקרקעין אוהד דנוס: "חשוב מאוד להבין שמעבר לישוב פחות 'נחשב' אינה תמיד צעד של פשרה. בראש ובראשונה זהו צעד כלכלי שבלא מעט מקרים הינו נבון ביותר. להצטופף בדירת 4 חדרים אותה יש להחליף לדירת 5 חדרים, בעוד מספר שנים ובעלויות של מאות אלפי שקלים, היא בראש ובראשונה החלטה כלכלית. מי שרוצה לחסוך, יגור "ליד" וישפר את איכות חייו, הן במובן הפיזי והן במובן הכלכלי.
"כל זאת, כשאין הבדל משמעותי בין הישוב היקר לישוב הזול, כדוגמת חריש לעומת חדרה. ומוסיף "מי שמבין שדירת המגורים היא לא רכב, ועומדת לשרת אותו ואת משפחתו שנים ארוכות, חייב לקחת בחשבון את מידת ההתאמה של הדירה בה מעוניין, לו ולמשפחתו לא רק היום אלא גם בעוד עשור, שניים ושלושה."
איתן לוי, שותף ומנהל חברת יזמות הנדל"ן אילה אגם: "אם בוחנים היטב את הנתונים, ניתן לראות שמשפחות, שמבקשות לשפר משמעותית את איכות חייהם ולשדרג את דירתם יכולות בקלות לעשות זאת
אם רק יגדילו במעט את טווח החיפוש שלהם. כך בחריש, בה ניתן לרכוש דירת 5 חדרים במחיר של 4 חדרים בחדרה ועוד להישאר עם עודף של 100 אלף שקלים בכיס, כמו כן ניתן לרכוש בחריש קוטג' צמוד קרקע
עם גינה בשכונה חדשה במחיר של פחות מ 1.5 מיליון שקל, במחיר זול יותר מאשר דירת 4 חדרים בחדרה הסמוכה לה . חריש היא עיר עם קצב הצמיחה הגבוה בישראל מבחינת התחלות בניה, ולמדינה אינטרס
לזרז בה את הבניה. זוהי עיר המתוכננת מהיסוד, הכוללת התחשבות באיכות חיי התושבים כולל נגישות לפארקים ירוקים, תכנון אורבני מתקדם ושטחי מסחר, ובהמשך צפויה להתחבר ישירות לכביש 6 ותוקם
בה תחנת רכבת, אשר 'יקרבו' אותה למרכז. מבחינה זו היא דומה למודיעין בתחילת דרכה. כפי שבמודיעין מחירי הדירות הכפילו את עצמם במשך עשור אנו צופים עלייה משמעותית בחריש בשנים הקרובות, ולכן מזהים בה הזדמנויות רבות".