מיה אשכנזי בת ה־18 מחדרה הייתה בעברה גולשת רוח מצטיינת בנבחרת ישראל, ובשנת 2017 אף הוכתרה לסגנית אלופת העולם לאותה שנה.
מיה אשכנזי. "יש לי תוכנית עבודה מסודרת עבור השנים הקרובות עד לאולימפיאדהמיה אשכנזי. "יש לי תוכנית עבודה מסודרת עבור השנים הקרובות עד לאולימפיאדה
מיה אשכנזי. "יש לי תוכנית עבודה מסודרת עבור השנים הקרובות עד לאולימפיאדה
(יאיר שגיא)
קראו גם:
בימים אלה היא מתכוננת להתמודדות על כרטיס לאולימפיאדת פריז 2024, אלא שהפעם היא עושה זאת בענף קצת שונה: גלשני קייט פויל, תחום אקסטרימי שבו היא נחשבת לחלוצה נשית בישראל.
הקייט פול הוכרז לפני כשנה כענף אולימפי, ובימים אלו שוקדת אשכנזי על תוכנית אימונים אינטנסיביים שכוללת כשניים-שלושה אימונים ביום. זה כולל אימוני כושר, ים ואימונים מנטליים, שבעה ימים בשבוע, כדי להיות זו שתייצג את ישראל באולימפיאדה בענף חדש זה.

משפחה גולשת

היא מתגוררת בשכונת עין הים בחדרה. התחילה לגלוש בגיל ארבע בהשראת המשפחה, ומאז לא הפסיקה. "ההורים שלי גולשים ואחי התאום עידו גולש, ככה שנולדתי לתוך זה", היא אומרת. "בגיל ארבע התחלתי עם גלישת גלים. אחר כך לקחו אותי לקייטנת גלישת רוח, שם זיהו שאני ילדה מאוד תחרותית. נמרוד משיח, גולש עבר נחשב, לקח אותי למועדון מכמורת, שם התחלתי. משם עברתי למועדון שדות ים. בגיל 11 כבר התחלתי להתחרות ופתאום הייתי אלופת ישראל בדגם אחיד (הדגם הראשון של גלישת רוח). ואז התחלתי אימונים והגיע ההישג שלי ב־2017, שהייתי סגנית אלופת העולם ומקום שלישי באירופה. משם עברתי להתחרות בגילאי בוגרות, אבל הייתה לי שנה קשה וחיפשתי משהו אחר, אקסטרימי יותר".
החיפוש נפסק כששמעה על הקייט פויל: "אני מאוד אוהבת אקסטרים. שמעתי שיש משהו חדש שנכנס לעולם הגלישה. ראיתי סרטונים של זה וחשבתי 'וואו, את זה אני רוצה לעשות'. דיברתי עם המאמן שלי, הסברתי שזה הכיוון שלי ועשיתי קורס קייט פויל באילת, שם גם פגשתי את בן זוגי לחיים ולאימונים, שהיה המדריך שלי בקורס. כיוון שהענף הוא ספורט זוגי, מעין תחרות שליחים, הבן מזנק ואחריו הבת, אנחנו כרגע הזוג היחיד בארץ בענף".
"אני מאוד אוהבת אקסטרים. שמעתי שיש משהו חדש שנכנס לעולם הגלישה. ראיתי סרטונים של זה וחשבתי 'וואו, את זה אני רוצה לעשות'. עשיתי קורס קייט פויל באילת, שם גם פגשתי את בן זוגי לחיים ולאימונים"
מאז החליטה יחד עם המאמן שלה, שחף אמיר, להתמקד בתחום הקייט פויל, כבר הגיעה להישגים נאים בארץ. בשתי תחרויות שהתקיימו עד כה היא הגיעה למקומות גבוהים: המקום החמישי בתחרות שבה התחרו כ־15 גברים, ובתחרות מול נשים הגיעה למקום הראשון - ועל פי מאמנה, בפער אדיר.
היא מתאמנת במועדון שדות ים ומצהירה כי המטרה שלה היא מדליה אולימפית, לא פחות. "אני מתאמנת שישים שעות בשבוע ונחושה לעשות הכל כדי להגיע לאולימפיאדת 2024", היא אומרת. "מטרתי היא לייצג את המדינה באולימפיאדה עם דגם הקייט פויל ולהצטרף לספורטאים שהביאו הרבה כבוד למדינה כמו גל פרידמן, יעל ארד, אריק זאבי, שחר צוברי, מיכאל קלגנוב ועוד. אני מתאמנת המון, עובדת קשה ומוכנה לזה. יש לי תוכנית עבודה מסודרת לשנים הקרובות, עד לאולימפיאדה, שכוללת אימונים בארץ ובחו"ל ואמורה לסייע לי להגשים את החלום. עלות התוכנית היא לא משהו שאני ומשפחתי נוכל לשאת בו לבדנו, ובהיעדר תמיכה כספית מהמדינה בשלב זה, אני זקוקה לשותפים לדרך".
ספורט יקר במיוחד. מיה בפעולהספורט יקר במיוחד. מיה בפעולה
ספורט יקר במיוחד. מיה בפעולה
(יאיר שגיא)

מקצוע יקר

הקייט פויל הוא ספורט יקר במיוחד, בעיקר כשאת מכוונת לאולימפיאדה. מאמנה של אשכנזי, שחף אמיר (38), בן שדות ים ואלוף העולם בשיט בדגם 470 לשנת 2002, מספר כי אצל הספורטאים ברמות הגבוהות בתחום מדובר בהשקעה של כ־150-200 אלף שקל רק על ציוד: "הספורט הזה הוא הוצאה כלכלית אדירה. רק בשביל להתחרות המתחרה צריך ארבעה קייטים בגדלים שונים - כיוון שהתחרות מתפרסת על פני חמישה ימים וייתכן מצב שיום אחד תהיה רוח חלשה ויום אחר בינונית או חזקה; וצריך קייט שיהיה מותאם למזג האוויר באותו היום. מחירו של כל קייט הוא סביב 12,000 שקל וגם הבלאי שלו אדיר. הגלשן עצמו זה עוד 4,000 שקל והפויל - מה שגורם לציוד הזה לרחף מעל המים - מחירו גם כן סביב 12,000 שקל".
אין תמיכה מהמדינה?
"יש, אבל התמיכה מגיעה אחרי שמגיעים להישגים, לא לפני. צריך השקעה אישית גדולה מאוד של המתחרה בשלב הראשוני, ומיה משקיעה בזה המון".
משפחתה של מיה, שעד כה נשאה בעלויות היקרות של הציוד בגפה, מבקשת לאתר בעבורה ספונסר שיפרוס עליה את חסותו ויסייע במימון הציוד, האימונים השוטפים ומחנות האימונים, כדי לאפשר לה שקט נפשי ולפטור אותה מהחיפוש המתמיד אחר תקציב למימון חלומה.
בתמורה לחסות מציעה המשפחה מיתוג מלא בתחרויות ארציות ובינלאומיות על הציוד של מיה, לרבות על חליפות הגלישה, הגלשן וכל הציוד והאביזרים הנלווים.
השנה סיימה מיה את לימודיה בבית הספר הדמוקרטי באולגה, והיא צפויה להתגייס בעוד כמה חודשים לצבא - שם ככל הנראה תשרת כספורטאית מצטיינת, כדי שתוכל להמשיך בשגרת אימוניה.
ענת, אמה של מיה, מספרת על תמיכה משפחתית גורפת בחלום האולימפי של בתה, ועל התקווה לאתר ספונסר: "אנחנו מאחוריה לחלוטין. מגיל צעיר היא גולשת על כל דבר שאפשר ואנחנו מוקסמים מהתשוקה הזו ומהדרך שעשתה. אנחנו גאים בה ומאמינים בה, ביכולות ובמסוגלות שלה, ונשמח מאוד שמישהו יצטרף אלינו וייקח חלק במסע המדהים הזה".
שחף, עד כמה אתה מאמין בסיכויים של מיה להגיע לאולימפיאדה?
"אם נצליח להגיע למעטפת מקצועית ולתמיכה, אין לי ספק שהיא תצליח. יש לה פוטנציאל אדיר, מימדים מצוינים לקייט, רצינות ומוטיבציה גבוהה. היא אמנם התחילה רק לפני שנה אבל נכנסה לזה בכל הכוח, גם כלכלית וגם מבחינת שעות ים ואימונים. היא מתקדמת יפה מאוד וגולשת ברמה גבוהה מאוד. חוץ מכישורים פיזיים, שזה חצי אחוז לטעמי, הכל בראש בדברים האלה וצריך נחישות, אופי, כוח רצון וחוסן מנטלי. אלה הדברים החשובים ביותר, ויש לה אותם. היא מבינה את זה, יודעת כמה זה קריטי והיא על זה לגמרי, בכל האספקטים".
בענף ה"קייט פול" צפויים המתמודדים להתחרות בזוגות, גבר ואשה בצוותא. הפורמט שעל פיו ייבחרו הספורטאים שייצגו את המדינה באולימפיאדת פריז 2024 עוד לא ידוע, ועל פי אמיר, יוחלט רק ב־2021.
עברה של מיה בגלישת רוח סייע לה?
"חד משמעית, כיוון שהתחרות היא אותה תחרות. בכל נושא הטקטיקה והאסטרטגיה יש לה יתרון, יש לה נסיון בזה. מה ששונה זה הטכניקה, להכיר את הציוד ולהבין איך לגלוש קייט".

מה זה קייט פויל?

הקייט פויל נחשב לדבר הבא בעולם הגלישה, בעיקר מאז הכריז איגוד השיט העולמי כי הדגם צפוי להיות אולימפי ולהשתתף במשחקים האולימפיים בפריז 2024. בעקבות ההכרזה, לא מעט גולשים ישראלים עם ניסיון תחרותי החלו לעשות הסבה לגלישת קייט פויל, מתוך תקווה לייצג את ישראל באולמיפיאדה. הדגם צובר תאוצה גם בקרב בני נוער, וברחבי הארץ מתקיימים מחנות הסבה לדגם הקייט פויל.
כיוון שכל מדינה שולחת למשחקים האולימפיים גבר ואשה שיתחרו בקייט פויל, המדינה שתזכה במדליה היא זו ששקלול הציונים של שני הגולשים שלה יהיה הגבוה ביותר.
הגלישה על הדגם נחשבת למאתגרת ביותר. גם גולשים ושייטים עם ניסיון רב בגלישת גלים או רוח מתארים אותה כקשה, ומספרים על תחושה של כמעט "למידה מחדש". בגלישה בקייט פויל נמצא הגולש בגובה מסוים מעל פני המים, ולמתבונן מהצד הוא נראה כמרחף יותר מאשר גולש. בהתאם לכך מספקת הגלישה על הדגם, לפי עדות הגולשים, תחושה אקסטרימית רוויית אדרנלין ומלאה בהתרוממות רוח - פי כמה יותר מאשר סוגי הגלישה האורתודוכסיים יותר, כמו גלישת גלים או רוח.