גולן וגוטמן. כרוניקה של פרידה צפויה מראש | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרהגולן וגוטמן. כרוניקה של פרידה צפויה מראש | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה
גולן וגוטמן. כרוניקה של פרידה צפויה מראש | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה
(גולן וגוטמן. כרוניקה של פרידה צפויה מראש | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה)
יום שישי שעבר, השעה 15:00. היועץ המקצועי של הפועל חדרה, אורן גולן, נמצא במשחק ליגה א' בין הכח רמת גן להפועל מרמורק, כשהטלפון שלו מצלצל ועל הקו נמצא המאמן אורי גוטמן. כמה שעות לפני כן העביר גוטמן את האימון המסכם לקראת המשחק מול מכבי חיפה, שנערך ביום ראשון, ושידר עסקים כרגיל. הוא התראיין ברדיו מקומי ודיבר על המשחק, תירגל הרכב שינסה לעצור את הירוקים, קפץ לאכול צהריים ולהסתפר אצל היו"ר נמרוד "גולו" אטיאס, ואף לקח ממנו כמה כרטיסים למשפחה ולחברים, לקראת המפגש מול החבורה של מרקו בלבול.
בשיחת הטלפון שארכה דקות בודדות, הודיע גוטמן לגולן שהחליט להחזיר את המפתחות, ניתק את הטלפון וירד למחתרת. המאמן החיפאי הצעיר, שהוביל את חדרה למקום החמישי בטבלה בתום עשרה מחזורים עם הפסד בודד בלבד, הפתיע לא רק את גולן, אלא גם את שאר אנשי הקבוצה ושחקניה.
"הייתי בהלם, זה תפס אותי בהפתעה מוחלטת", אמר גולן בכל כלי תקשורת אפשרי. "גוטמן היה נסער ונחרץ, ואמר לי שאנחנו לא רואים בעין דומה את ההתנהלות המקצועית בקבוצה, ושהוא שלם עם ההחלטה שלו. ניסיתי להגיד לו לחשוב על זה, שניפגש ונדבר, אבל הוא לא היה בעניין".
במוצאי שבת העלה גוטמן פוסט קצר בפייסבוק, ובו כתב: "שבוע טוב, אני רוצה להודות להפועל חדרה ולאנשים שהאמינו בי. אני איש של עבודת צוות וסיעור מוחות, אבל בסופו של דבר המאמן הוא זה שמקבל את ההחלטות המקצועיות. ברגע שהאיזון הזה הופר, הבנתי שאני חייב לעזוב. את ההחלטה קיבלתי בלב כבד, מכיוון שנהניתי בכל רגע במועדון, עם אנשי הצוות ובפרט עם השחקנים, שנכנסו לי ללב".
גוטמן: פגוע ועצבני
רעידת האדמה שעבר המועדון 48 שעות בלבד לפני המשחק מול מכבי חיפה, נתנה את אותותיה במפגש מול הירוקים, כשחדרה נראתה רע מאוד, ובחיפה אף הופתעו מהקלות שבה השחילו שלישייה לקבוצה של אורן גולן.
אז מה היו הסיבות האמיתיות שהובילו את גוטמן לעזיבה הפתאומית? על איזו התערבות מקצועית הוא מדבר? "ידיעות חדרה" עושה סדר בבלאגן, עם מידע חדש מאחורי הקלעים של מה שהוביל לפיצוץ בין הצדדים.
גוטמן והאוהדים בימים יפים יותר | צילום: ראובן שוורץגוטמן והאוהדים בימים יפים יותר | צילום: ראובן שוורץ
גוטמן והאוהדים בימים יפים יותר | צילום: ראובן שוורץ
(גוטמן והאוהדים בימים יפים יותר | צילום: ראובן שוורץ)
כשגולן נשאל השבוע בנושא התערבות מקצועית, הוא מודה שהיו לו קצת חילוקי דעות מקצועיים עם גוטמן בקשר לרוטציה רחבה יותר, ולשיתופם של שחקנים צעירים דוגמת גלעד אברמוב, יונתן לוי וסולומון דניאל, אבל הבהיר שלא מדובר במשהו חריג, אלא בבקשה בלבד. פרט לכך, מדברים בחדרה על פציעתו של הבלם ג'ונתן סיסה שהלחיצה מאוד את גוטמן, שהבין כי הבלם לא יעמוד לרשותו במשחקים הקרובים נגד מכבי חיפה, בית"ר ירושלים והפועל תל אביב, אבל היו שני אירועים נוספים שמהם נפגע גוטמן וכנראה גרמו לו לקום וללכת.
הראשון שבהם התרחש למחרת התיקו המאופס נגד הפועל כפר סבא. גולן ביקש להיפגש עם גוטמן בשמונה בבוקר במגרש הפועל בעיר, אף שמדובר ביום חופש של הקבוצה והמאמן. גוטמן התייצב, אבל גולן עצמו שקבע את הפגישה, לא יכול היה להגיע בסופו של דבר והמאמן נפגע מאוד, ואמר למקורביו: "איך הוא מביא אותי לפגישה יום אחרי משחק בשמונה בבוקר, והוא עצמו לא מגיע?".
גורמים בכירים בקבוצה סיפרו השבוע: "היינו בהלם שגוטמן במשך שבועיים של הפגרה לא עשה אפילו משחק אימון אחד, כשכל הקבוצות בליגת העל עשו את זה, ואולי עכשיו הכול מתבהר". אותם גורמים הוסיפו, כי הלך הרוח סביב הקבוצה, שכלל תלונות מצד האוהדים ברשתות החברתיות על שיטת המשחק, שגם גולן ויתר חברי ההנהלה לא היו מרוצים ממנה למרות התוצאות הטובות, גרם למאמן להבין שהוא לא זוכה לאהדה גדולה בחדרה.
תוסיפו לכך שיחה שנערכה באירוע משפחתי של חבר הנהלה וספונסר בקבוצה, שנערך במהלך הפגרה. גוטמן לא נכח במקום, אבל בשולחן של אנשי הקבוצה ישבו כמה מקורבים להנהלה שדיברו נגד המאמן. תוכן השיחה הגיע לאוזני גוטמן, שגם ככה היה כבר פגוע ועצבני, וכנראה חיכה רק למועד המתאים כדי להטיל את הפצצה.
סעדה: דינו נחרץ
מי שעוקבת אחרי הקבוצה מקרוב היא תמר סעדה, חברת הנהלה לשעבר ואוהדת שרופה של המועדון. "הייתה לי הרגשה שזה יבוא, אבל הופתעתי בעיקר מהעיתוי", אומרת סעדה השבוע. "לא תיארתי לעצמי שיומיים לפני משחק חשוב כל כך ודקה לפני שלושה משחקים קריטיים, זה מה שיקרה, בלי להיפרד מהשחקנים, ולעשות את זה בשיחת טלפון. זה הפתיע אותי מאוד, אבל מצד שני לא נפלתי מהכיסא".
סעדה: "היה ברור שהוא יעזוב | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרהסעדה: "היה ברור שהוא יעזוב | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה
סעדה: "היה ברור שהוא יעזוב | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה
(סעדה: "היה ברור שהוא יעזוב | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה)
היה לך ברור שהוא יעזוב את חדרה?
"בטח. רוב האוהדים לא אהבו אותו מההתחלה, ופחות התחברו לסגנון המשחק שלו. היה גם המקרה שהוא קילל אוהדים בגביע הטוטו, ולא שכחו לו את זה. כל מי שמכיר את הפועל חדרה יודע שזה מועדון שאוהב כדורגל שמח והתקפי, ומי שבחר את גוטמן היה צריך לדעת שמדובר במאמן הגנתי בלי ניסיון באימון בוגרים כמאמן ראשי, והיה צריך לתת לו גם יותר כלים להצליח, כי הוא בוסר".
גוטמן טוען שהתערבו לו מקצועית.
"יכול להיות שהתערבו לו בצורה כזאת או אחרת, עד כמה בדיוק אני לא יודעת, אבל אני משערת שזה קרה. מצד שני, אם אני מעסיקה אותך, בטח אם אני יועצת מקצועית, יש לי את הזכות להעיר ולהאיר את עיניך אם יש לי השגות, כי כולם רוצים את טובת המועדון והקבוצה. ושאף אחד לא יתבלבל, חדרה זאת לא ברירת מחדל, זאת זכות לאמן כאן. אל תשכח גם את מה שהיה עם ערן לוי".
שם אורן דווקא נתן לו גב.
"כן, אבל אני מדברת על הגרפיטי שהיה נגד גוטמן, ושלקח כמה ימים טובים כדי לצבוע ולמחוק את זה. תאר לך שאתה המאמן, ובכל בוקר שאתה מגיע לאצטדיון אתה רואה גרפיטי נגדך. למה צריך לקחת כל כך הרבה זמן למחוק את זה? בטוח שזה הפריע לו. אם אתה לא רוצה אותו, תהיה גבר, תפטר אותו ותשלם את מה שמגיע לו. מצד שני, גוטמן מבחינתו פרש בשיא, הוא ידע שדינו נחרץ ושלא רוצים אותו, אז אם כבר ללכת, הוא בחר בזמן המתאים מבחינתו".
אלקובי: פיק ברכיים
מי שהיה הבעלים של הקבוצה עד אמצע העשור הנוכחי, יואב אלקובי, ממשיך לעקוב מקרוב אחרי המתרחש במועדון. "אני כבר לא קרוב למערכת, אבל ממה שהבנתי הוא נכנס ללחץ מהפציעה של סיסה", אומר אלקובי השבוע.
בגלל זה מתפטרים?
"תתפלא, הבלם הזה הוא 70 אחוז מהקבוצה, וללכת למשחקים מול מכבי חיפה, בית"ר ירושלים והפועל תל אביב בלעדיו, זה גרם לו לפיק ברכיים. הוא מאמן צעיר שנלחץ מכל דבר. ראית איך שיחקנו במשחקים אחרונים? זה אנטי-כדורגל. זה שהתוצאות היו טובות זה נס גדול, כאילו יש הילה על הקבוצה. כל השחור שהיה בשנים שלי התחלף. הקבוצה הזאת צריכה לתת נשיקה צרפתית כל יום לסיסה ולאג'ידה שהחזיקו את העסק לבד".
אלקובי. " אורן התנהל איתו פיקס" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרהאלקובי. " אורן התנהל איתו פיקס" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה
אלקובי. " אורן התנהל איתו פיקס" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה
(אלקובי. " אורן התנהל איתו פיקס" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה)
גוטמן לא היה מוכן שיקבעו לו דברים ויתערבו לו, מה הבעיה עם זה?
"זה שקר. אורן אולי ביקש ממנו דברים, אבל בטח לא קבע לו או נתן אולטימטום. גוטמן פחד, ולא ניהל נכון את המשחקים. תראה לי קבוצה בליגת העל שלא עושה שלושה חילופים כל משחק? השחקנים בחדרה היו שפוכים וזה גרם לפציעות, כי המאמן הזה שיחק עם 13-12 שחקנים קבועים והתעלם מהספסל שלו".
אתה מדבר על המאמן כאילו חדרה הייתה במקום האחרון, להזכירך הוא היה עם הפסד אחד ובמקום החמישי.
"עזוב, הפועל חדרה של העונה מזכירה לי מאוד את מכבי פתח תקוה של העונה שעברה, כל השנה הקבוצה הייתה באמצע הטבלה, וכשהתחיל הפלייאוף התחתון היא הפסידה את כל המשחקים וירדה ליגה. אם חדרה הייתה מגיעה לפלייאוף התחתון עם אורי גוטמן, היינו יורדים ליגה".
גוטמן הפתיע את גולן?
"בטח, זאת התקלה. תקשיב, הוא קיבל פיק ברכיים, וזה שאורן גולן שוב ביקש ממנו לשלב את סולומון דניאל ואחרים, בא לו מהשמיים ונתן לו סיבה לעזוב. אורן התנהל איתו פיקס, למרות שלדעתי האישית בשלב מסוים הוא הבין שהוא טעה ולא רצה שגוטמן ימשיך, אבל כיבד אותו ושתק בגלל התוצאות הטובות".
היית מחזיר את ניסו אביטן?
"לא. רון קלר מבחינתי הוא האיש המתאים, הוא אימן תחתיי כשהייתי הבעלים, וכבר בקיץ אמרתי שהוא צריך לאמן, עם עוזר ברמה גבוהה, עוד לפני שהביאו את גוטמן ואחרי שניסו עזב".
שוורץ: הרבה תהיות
מי שאמנם כבר לא נמצא בהנהלה הוא היו"ר לשעבר, איש העסקים המקומי יקיר שוורץ, שכמובן ממשיך לעקוב מקרוב. "גם אני הופתעתי, בעיקר מהטיימינג של ההתפטרות", הוא אומר השבוע. "לדעתי, זאת החלטה שהתקבלה אצלו די מזמן. הוא הרי היה יכול לעזוב בתחילת הפגרה. זה היה בלי ספק אקט מוזר ומרים גבה, מעלה הרבה תהיות".
למה אתה מתכוון?
"קודם כול הגדרת התפקיד של אורן היא יועץ מקצועי, ואורי גוטמן צריך להיות כפוף לאורן גולן. הוא חייב לו דין וחשבון וצריך להקשיב למי שמשלם לו את המשכורת. אם מסתכלים על הטבלה, הקבוצה נראית במצב טוב מאוד, אבל אם מסתכלים על הדשא, אנשים הדירו את רגליהם מהמגרשים בגלל איך שהקבוצה שיחקה. לדעתי, אורן לא אהב את הדרך ואת היכולת".
שוורץ. "גוטמן הוא ידע היטב לאן הוא נכנס" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרהשוורץ. "גוטמן הוא ידע היטב לאן הוא נכנס" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה
שוורץ. "גוטמן הוא ידע היטב לאן הוא נכנס" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה
(שוורץ. "גוטמן הוא ידע היטב לאן הוא נכנס" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה)
אתה חושב שאורן ראה את זה מגיע?
"הטיימינג של אורי גוטמן הוא זוועתי, כי לא עושים את זה לפני משחק נגד מכבי חיפה, בטח לא יומיים לפני משחק, ובטח לא אחרי פגרה של שלושה שבועות, שהיה לך את כל הזמן שבעולם לעשות את זה. לדעתי, גוטמן החליט לפרוש בשיא ולהקדים תרופה למכה. אני לא מכיר את גוטמן, הוא לא חבר שלי, לא דיברתי איתו, אבל עזיבה כזאת זה מעשה מכוער שלא עושים. מצד שני, אם למשל אני היום לוסיו, אני שמח".
שמח? למה?
"כי לקחת שחקן כמוהו שהוא חלוץ רחבה קלאסי מהטובים בארץ, ולהגיד לו לרדת לחצי של המגרש שלנו כשהוא משחק 40 מטר מהשער של היריבה, זה מסרס את השחקן. אם אני לוסיו, יש לי היום חיוך על הפנים. יותר מזה, כשהייתי חוזר לאחרונה ממשחקים ורואה את הפרשנות של השידור החוזר בטלוויזיה, הייתי מעדיף בחלק מהם פשוט לקחת את השלט ולהעביר ערוץ. אתה מעדיף לראות 'הכלה מאיסטנבול' ולא את הפועל חדרה. הייתי אומר 'רגע, אבל צברנו נקודה', אבל אז אתה רואה את המשחק ומבין למה הקהל לא נהנה".
באופן מפתיע, אתה בצד של אורן גולן הפעם.
"אני בעד שיתוף פעולה, גם עם העובדים שלי, אני לרוב מקבל את דעתם, אבל יש מקרים שאני מטיל וטו ואורן יכול להטיל וטו. במקרה של ערן לוי, אורן היה קשוב ולא התעקש איתו, אבל יש מצבים שאורן הוא בעל הבית, ואורי גוטמן צריך להקשיב לו. למרות המחלוקות שהיו לי איתו, במקרה הזה אני מחזק את ידיו של אורן גולן. יש לו הזכות לדרוש ולהתערב בנושא מקצועי, אם זה מוצא חן בעיני גוטמן ואבא שלו או לא. הוא ידע היטב לאן הוא נכנס, ושאורן חי את הקבוצה 24 שעות ביממה. בגלל זה אני מרים גבה על העיתוי, וזה גורם לי לתהות האם ההחלטה שלו לעזוב באמת התקבלה מהמקום של 'התערבות' או כתירוץ".
את מי היית מביא במקום גוטמן? ניסו? קלר?
"לניסו היה חיבור מעולה עם חדרה. כמו כפפה ליד, זה המקום הטבעי שלו. יש לו כימיה נפלאה עם אורן גולן ושיתוף פעולה פורה. להגיד לך שזה הדבר הנכון? לא יודע, אבל שווה לבדוק, אם יחשבו שרון קלר לא מתאים. אני חושב שקלר ראוי ומגיעה לו הזדמנות. הוא חדרתי שהוכיח את עצמו, הוא לויאלי למערכת, בן-אדם טוב ומקצוען אמיתי".
בן תורה: המאמן ברח
מי שעוד מצוי בסוד העניינים בהפועל חדרה הוא איציק בן תורה, שנחשב למקורב מאוד למערכת ולגולן. "צריך להגיד לאורן שאפו גדול על ההימור על מאמן צעיר חסר ניסיון כמאמן בוגרים ראשי", אומר בן תורה. "למרות התוצאות הטובות, ואף שבמבחן התוצאה הוא הצליח והמטרות הושגו, מקצועית נראינו חלשים במשחקים שלפני הפגרה".
בן תורה. "להתפטר יומיים לפני משחק זה לא מכובד" | צילום: שלומי גבאיבן תורה. "להתפטר יומיים לפני משחק זה לא מכובד" | צילום: שלומי גבאי
בן תורה. "להתפטר יומיים לפני משחק זה לא מכובד" | צילום: שלומי גבאי
(בן תורה. "להתפטר יומיים לפני משחק זה לא מכובד" | צילום: שלומי גבאי)
"להתפטר יומיים לפני משחק זה לא מכובד, מבחינתי המאמן ברח", ממשיך בן תורה. "גם אם אורן גולן ביקש שכמה שחקנים יקבלו קצת יותר דקות, צריך לכבד ולהתחשב בזה. זה לא שהוא איים או דרש שאם אותם שחקנים לא ישחקו, הוא יפטר אותו. לא היה פה אולטימטום. לא אהבתי שגוטמן משחק אותה הכול כרגיל, אימונים, ריאיונות לפני משחק, ופתאום בשישי בצהריים נותן לכולם בום? זה לא מגיע לאורן גולן שנתן לו את הצ'אנס. אין ספק שמבחינת הקבוצה זה היה בזמן גרוע ביותר, ופגע בשחקנים. איך אתה כותב בפוסט שאתה אוהב את השחקנים והתחברת אליהם, וככה אתה נוטש אותם יום לפני משחק?".
יכול להיות שאורן התערב לו יותר מדי?
"אני לא חושב. מההיכרות שלי, אורן גולן לא כזה. אם יש שחקן למשל כמו סולומון שבמשך שנתיים חדרה רדפה אחריו כדי שיגיע לקבוצה וכבר הבאנו אותו, והוא לא נותן לו לשחק אפילו כמחליף, זה ממש לעשות אנטי נגד רצון המערכת. וזה אותו אורן גולן, שברגע שגוטמן אמר לו שהוא לא רוצה את ערן לוי, הלך עם המאמן שלו, למרות שכולם רצו שערן יגיע לחדרה".
מה הלאה? מי יעמוד על הקווים?
"הפועל חדרה תחת אורן גולן הוכיחה שגם אחרי העזיבה של ניסו אביטן, היא התאוששה, ואני בטוח שגם הפעם יהיה בסדר. אני אחד שדאג להשאיר את רון קלר במערכת כשישראל צרפתי הגיע למחלקת הנוער, והיה דיבור על כך שקלר יעזוב. הוא איש של מערכת, וכרגע, למרות התבוסה מול חיפה צריך לתת לו את הצ'אנס. אם נתנו לגוטמן חסר הניסיון לאמן, אז למה לא לקלר? אם זה לא יצליח כמה משחקים, אפשר לחשוב על מועמדים אחרים. ניסו אביטן? אורן גולן לא נוטר לו טינה. אני לא יודע אם ניסו עצמו ירצה לחזור".
ארגז: אחד באפריל?
גם את אחד הסמלים והשחקנים הכי מזוהים עם המועדון בכל הזמנים, קפטן הקבוצה בשנות ה-70, אבי ארגז, העזיבה של גוטמן תפסה בהפתעה. "הייתי בבית הספר לכדורגל שאני מאמן בקיסריה, ולקראת סיום אחד האימונים, אחד ההורים אומר לי שהמאמן של חדרה התפטר", משחזר ארגז. "אמרתי לו 'אתה בטוח? תבדוק טוב. מה זה, אחד באפריל היום?'".
מה קרה שם, לדעתך?
"רב הנסתר על הגלוי. רק לפני כמה שבועות פגשתי את אורי ודיברנו. הוא היה מרוצה כמובן מקצב צבירת הנקודות של הקבוצה. הוא בחור נחמד, אבל ההחלטה הייתה אימפולסיבית. מאמן ויועץ מקצועי צריכים לבוא אחד לקראת השני, וגם אני מודה. שכמאמן, בעבר לפעמים הורדתי את הראש ולא קרה כלום, בעיקר אם יש ביקורת מוצדקת. אורן גולן עושה דברים נהדרים במועדון מאז שהגיע, וזכותו לבקר או לבקש דברים. לדעתי, לנושא של סולומון דניאל, שאורי לא ספר ואורן כן רצה שישחק, היה משקל גדול בהחלטה. זה גרם לגוטמן לעשות אחד ועוד אחד, ולהחליט להתפטר כשהקבוצה בשיא".
 ארגז: "ההחלטה הייתה אימפולסיבית" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה ארגז: "ההחלטה הייתה אימפולסיבית" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה
ארגז: "ההחלטה הייתה אימפולסיבית" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה
( ארגז: "ההחלטה הייתה אימפולסיבית" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה)
יש מי שטוען שגוטמן שמר על כבודו של המאמן הישראלי.
"אין ספק שהכבוד של המאמן הישראלי נרמס בשנים האחרונות, אבל לדעתי זה לא היה הסיפור אצלנו. אורן ביקש, אבל לא התערב בצורה כזאת. אורן נמצא בפרשת דרכים, הוא צריך מעכשיו לחשוב על כל מהלך שלו עשר פעמים, בעקבות מה שקרה, כדי להוציא את הקבוצה מהמצב שאליו נקלעה. צריך לדאוג שזה לא ידרדר את הקבוצה, ואני סומך על אורן".
רוב האוהדים של חדרה לא היו עצובים.
"כי הם רוצים לראות את הקבוצה משחקת כדורגל תוסס ואטרקטיבי, אפילו במחיר של מיקום בטבלה. אני במקום חדרה נותן את המושכות לחודש לרון קלר. מכבי חיפה ובית"ר ירושלים זה לא אינדיקציה ליכולת שלו. אני מאמין ברון, ואם הוא לא יצליח, אפשר לחשוב על משהו אחר, אבל קודם לתת לו את ההזדמנות".