כל מי שזקוק בימים אלה לחיוך יכול לקבל אותו מהחמ"ל המיוחד שחמוש בכובעים צבעוניים ובאפים אדומים: 80 ליצנים רפואיים מתנדבים שזמינים סביב השעון ועורכים מאות שיחות וידאו לכל דורש – ילדים ומבוגרים, חולים ובריאים וכל מי שזקוק לאספקה של אנרגיה חיובית וחיוכים און ליין.
אחת המתנדבות היא הליצנית הרפואית יערה נופר חיריק, "יה-יה הליצנית" (25) מחדרה. "לתחום הליצנות הרפואית הגעתי בעקבות אשפוז שעברתי כשהייתי ילדה", היא מספרת. "הייתי מאושפזת במשך ארבעה חודשים, עברתי ניתוח ושיקום, אבל התקופה הזאת זכורה לי כחיובית בזכות ליצנית רפואית שנכחה שם והפכה את הכל לוורוד יותר".
יערה נופר חיריקיערה נופר חיריק
יערה נופר חיריק
(צילום פרטי)
בימים אלה עובדת יערה מהבית כעובדת סוציאלית, וגם מתנדבת במיזם 'הליצנים הרפואיים נלחמים על החיוך': "בזמני הפנוי אני עורכת שיחות וידאו עם אנשים שמנסים לצלוח את התקופה המאתגרת הזאת כמוני, וכמו כל האנשים שמתמודדים עם המצב, עם קשיים שונים ועם הבדידות. במסגרת המיזם ערכתי שיחת וידאו עם בחור מקסים בעל צרכים מיוחדים, שבנוסף לכל, בעקבות המצב, גם חווה בדידות בימים האחרונים. הוא בסך הכל היה צריך מישהו לדבר איתו. האמת, הוא יותר הצחיק אותי מאשר אני אותו. כמעט שלא עשיתי כלום. זה רק מראה שאנשים הם אור, רק צריך לדעת להדליק אותו".
ליה-יה הליצנית יש טיפ לימי קורונה גם למי שלא נעזר בשירותי החמ"ל של הליצנים: "העובדה שאנחנו ליצנים לא אומרת שאנחנו שמחים כל היום וכל הזמן. אז העצה שלי מגיעה מזווית קצת שונה: תרשו לעצמכם להתבאס לפעמים. אפשר לומר שקשה ומאתגר ועוד הרבה דברים, אבל בתנאי שקמים ולא שוקעים בתחושות האלו. ותכל'ס? קודם כל חיוך, השאר יבוא לבד".
(צילום פרטי)
מאחורי מיזם "הליצנים הרפואיים נלחמים על החיוך" עומד דוד בן פורת, ליצן רפואי שלאחרונה השתחרר מצה"ל, ומיטב זהר, סטודנטית לחינוך מיוחד. "היום חייבים לעשות שמח איפה שרק אפשר, ובהיעדר אפשרות להסתובב באופן פיזי ולהצחיק אנשים, החלטנו לעבור לשיחות וידאו ולטלפונים הניידים", אומר בן פורת. "ככה הצלחנו להגיע לכולם: קשישים שנותרו לבד בבית, בעלי צרכים מיוחדים, מאושפזים בבתי חולים, שוהים בבידוד, חוסים בפנימיות, ילדי רווחה, אנשים שסובלים מחרדות, ילדים שמסיבת יום ההולדת שלהם בוטלה וגם לבני זוג שנאלצו להסתפק בחתונה מאוד מצומצמת".
מי שמעוניין להיעזר בשירותי הליצנים, עבורו או עבור מכריו, יכול להשאיר פרטים בטלפון: 0559418346.