ישיבת מועצה בחדרה | צילום: מסךישיבת מועצה בחדרה | צילום: מסך
ישיבת מועצה בחדרה | צילום: מסך
(ישיבת מועצה בחדרה | צילום: מסך)
אחרי יממה מעייפת ורוויית מתחים, מנסים המועמדים השונים בחדרה להבין מה קורה מעכשיו והלאה. עם הפרסום הראשוני של הרכב מועצת העיר החדשה, בה ישבו לראשונה 21 נציגים ממגוון הסיעות, 'מיינט חדרה' מציג לפניכם את חברי המועצה המיועדים בקדנציה הקרובה (זאת בלי הקולות הסופיים, ההסכמים והעודפים).
קראו גם:
• קצת אחרי ה-40%: צביקה גנדלמן נבחר לראש עיריית חדרה בפעם השנייה ברציפות
• יום הבחירות בחדרה: כך זה נראה, שעה אחר שעה
אפשר לחלק את הנושא לשלושה - הטוב, הרע והמכוער. הטוב, כלומר הסיעות שניצחו ועלו בתוצאות הבחירות, הרע- המפסידים הגדולים במערכה וחשוב לציין, ההתייחסות לרע היא רק במובן ההצלחה בתוצאות הבחירות ובשום אופן לא במובן האישי. ולסיום- המכוער, שמתייחס לתופעה שאפיינה את חדרה במהלך תקופת הבחירות. יש לציין שניתוח זה לא מתבסס על התוצאות הסופיות והרשמיות שיתפרסמו רק בימים הקרובים על ידי משרד הפנים, אך בכל אופן, לא צפויים שינויים מרעישים.
הטוב: יש כמה מנצחים גדולים בבחירות 2018 בחדרה
צביקה גנדלמן: כמו הפועל חדרה בעונה הזו, ניצחון בדקה ה90 עם השפיץ של הנעל, זה עדיין ניצחון שלוקח את מלוא 3 הנקודות. אז כאמור ראש העירייה גנדלמן ממשיך לקדנציה שנייה לאחר שהצליח ולא בקלות, לחצות את רף 40 אחוז מקולות הבוחרים, רף שאם לא היה חוצה אותו, חדרה היתה ממשיכה בעוד שבועיים לסיבוב בחירות נוסף, של גנדלמן מול דרי כשסביר להניח שכל ארבעת המתמודדים הנוספים במרוץ לראשות העירייה היו נותנים את תמיכתם לדרי, מה שהיה יוצר תחרות גדולה לראשות העירייה. אך כאמור, ע"י יתרון של כמה מאות קולות (התוצאות הסופיות יהיו רק מחר) צלח גנדלמן את המשוכה והוא ראש העיר הבא ולכן הוא המנצח הגדול. מצד שני, יש לציין שתנועתו "חדרה בתנופה" היא התנועה השלישית בגודלה וקיבלה רק 2 קולות במועצה.
צביקה גנדלמן חוגג | צילום: איתמר רותםצביקה גנדלמן חוגג | צילום: איתמר רותם
צביקה גנדלמן חוגג | צילום: איתמר רותם
(צביקה גנדלמן חוגג | צילום: איתמר רותם)
יניב דרי ומחוברים: יש שיטענו שאולי הם המפסידים הגדולים, כי הם היו כל כך קרובים לסיבוב השני מול גנדלמן על ראשות העירייה אך בניתוח אובייקטיבי יש פה הצלחה עצומה.
מדובר בסיעה חדשה שקיבלה באופן משמעותי את הכי הרבה קולות בעיר, מה שהציב אותם כמעט על סף ארבעה מושבים במועצה, אך לבסוף יצטרכו להסתפק בשלושה. מחוברים ניהלה קמפיין חכם וחסכוני, לא שכרו מטה במרכז העיר, אלא השתמשו במשרדו הקיים של דרי ועבדו רבות דרך הרשתות החברתיות ודרך חוגי בית שערך דרי כמעט מדי שבוע.
בסוף, כמו שאומר הפתגם - "מי שטרח בערב שבת יאכל בשבת", כך גם תנועת מחוברים. יחד עם דרי יכנסו למועצה שני פעילים חברתיים בולטים שאין הרבה סיכוי שיישארו שקטים במהלך ישיבות המועצה הקרובות, רונן הילף ורון שגן.
ועוד משפט סיכום לגבי דרי. החיסרון שלו, ולא באשמתו, שפשוט יש חדרתיים רבים שלא מכירים אותו. לא כל בעלי זכות הבחירה בעיר מתעניינים בפוליטיקה, הם לא נכנסים לקבוצות הפייסבוק של העיר, הם לא קוראים מיינט חדרה וכו', ועדיין, הם הולכים להצביע והם מצביעים רק עבור מי שהם מכירים.
דרי, בנועם הליכותיו, כמעט ולא יצר מתנגדים והוא בקשרים טובים עם רוב חברי המועצה הנבחרת, מה שאומר, שעם קצת סבלנות ועתה יחד עם תנועתו החדשה, הגדולה והחזקה, יש סיכוי טוב שבעתיד הוא יקרוץ לתפקיד ראש העיר הבא.
סיעת מחוברים בארוחת צהריים | צילום: איתמר רותםסיעת מחוברים בארוחת צהריים | צילום: איתמר רותם
סיעת מחוברים בארוחת צהריים | צילום: איתמר רותם
(סיעת מחוברים בארוחת צהריים | צילום: איתמר רותם)
ניר בן חיים והעיר של כולנו: התנועה השנייה בגודלה בעיר, גם כן, עם 3 קולות במועצה. תנועה חדשה במועצה הנתמכת על ידי מפלגתו של שר האוצר החדרתי לשעבר, כחלון. מדובר בהצלחה מרשימה ברחבי העיר במיוחד שמדובר בתנועה חדשה שסביר להניח שתצטרף לקואליציה שגנדלמן מתכנן. בעקבות ההצלחה הגדולה, נשאלת השאלה- האם בבחירות הבאות יעמיד עצמו ניר בן-חיים כמועמד לראשות עירייה. נתן לבייב ובן-ציון נורדמן ייצגו את המפלגה יחד עם בן חיים במועצה.
השר משה כחלון עם ניר בן חיים בסיור בחירות בחדרה | צילום: שירות מיינטהשר משה כחלון עם ניר בן חיים בסיור בחירות בחדרה | צילום: שירות מיינט
השר משה כחלון עם ניר בן חיים בסיור בחירות בחדרה | צילום: שירות מיינט
(השר משה כחלון עם ניר בן חיים בסיור בחירות בחדרה | צילום: שירות מיינט)
עידן חדש: ברכות לחבר המועצה החדש טספאי חסיד אדריג'או. המפלגה שמייצגת את קהילת יוצאי אתיופיה הצליחו להיכנס למועצה עם קול אחד למועצה. רבים לא חשבו שיש לה סיכוי. במיוחד לאחר שהקמפיין שלה לא התבסס על אינטרנט ולא על שלטי חוצות, אלא על דיבור מפה לאוזן ומפגשים קהילתיים. מצד שני, הם ציפו ל-3 מנדטים במועצה ויש הטוענים שהחבירה לאוהד מרחב פילגה ביניהם ולא הניבה את התוצאה הרצויה. עוד לא ידוע האם יהיו חלק מהקואליציה.
למען אולגה והשכונות- צ'יקו וקנין: חבר המועצה היחיד שמגיע מתנועה שמייצגת שכונה בעיר. אמנם השכונה השנייה בגודלה, אך בניגוד לשאר הסיעות שמצביעיהם הגיעו בכל רחבי העיר, וקנין קיבל את רוב הקולות, שהביאו לו מקום אחד במועצה, בשכונה בה נולד וגדל- גבעת אולגה.
לפני כשנה, הוא נעצר על ידי המשטרה בטענה שהוא האחראי לארגון הפגנה כנגד העובדים הזרים שהגיעו באמצע הלילה לשכונה. מי שליווה את צ'יקו לתחנת המשטרה הוא חבר המועצה דאז אליהו בוסקילה, שעד אז נהנה מתמיכה רבה מתושבי השכונה. לבסוף שוחרר צ'יקו ממעצר ללא כל כתב אישום, מה שהפך את דמותו לעוד יותר נערצת ברחבי השכונה. הקש ששבר את גב הגמל והביא אותו להיכנס לפוליטיקה היה ההצבעה של רוב חברי מועצת העיר הקודמת בעד בתי החולים הסיעודיים במרכז גבעת אולגה. צ'יקו הבין, שבשביל השפעה אמיתית הוא צריך להיות קול מצביע במועצת העיר. מה שבטוח - לא צפוי לגנדלמן חיים קלים מצד צ'יקו במועצה הקרובה.
צ'יקו ועקנין (צילום: אלעד גרשגורן)צ'יקו ועקנין (צילום: אלעד גרשגורן)
צ'יקו ועקנין (צילום: אלעד גרשגורן)
(צ'יקו ועקנין (צילום: אלעד גרשגורן))
יחד למען חדרה- טל אליהו: מי שמילא את מקומו של גנדלמן בזמן היעדרותו בתקופת החקירות הצליח להכפיל את כוחו וזכה ב-2 קולות במועצה. אליהו לא התבסס על קמפיין גדול ויוקרתי, אלא על חמש שנים שבהם עבד ועזר להרבה מאוד תושבים ברחבי העיר שפנו אליו בצרות שונות ומשונות. אליהו היה אחד מחברי המועצה הפעילים ביותר למען התושבים בחמש שנים האחרונות ואת התמורה הוא רואה כעת. אליהו יחד עם שלמה ימין שנכנס ברשימתו צפויים להמשיך בקואליציה יחד עם גנדלמן ולהמשיך להחזיק בתיק מחלקת פנאי העיר.
חדרה ביתנו- רומן גישר: 2 מקומות במועצה. עם קמפיין מאוד מוצנע, לפחות בשפה העברית, הצליח רומן גישר ותנועתו להיות הסיעה הרביעית במספר הקולות, שהם מתבססים בעיקר על הקול הרוסי. גישר צפוי להמשיך את הברית יחד עם גנדלמן. יחד איתו, תכנס למועצה מרים נחשונוב.
הרע: הקריסה של מרחב, הנפילה של עודד וההדרדרות של יחזקאלי
אוהד מרחב – רוב העיר: האכזבה הגדולה של הבחירות. רבים ניבאו וציפו, שהוא זה שיוכל להתמודד עם גנדלמן עד הרגע האחרון, אך לא רק שהיה המועמד הרביעי במספר הקולות לראשות העירייה, תנועתו "רוב העיר" בראשותו אפילו לא נכנסה למועצה. קשה להתחיל לנתח את הטעויות בדיעבד שעשה, אולי זה במיעוט חוגי בית, אולי זה אי הגעה והתעלמות תנועתית בפאנלים שערכו תושבים לקראת הבחירות, אי הגעה פיזית להפגנות (בניגוד לדרי שכמעט בכל הפגנה חברתית בעיר הפגין נוכחות). כבר בחמש וחצי בבוקר הוציא הודעה בה הוא מודה בהפסד הצורב ופורש מהחיים הפוליטיים ועל כך מגיע לו כל הכבוד.
אוהד מרחב | צילום: אלעד גרשגורןאוהד מרחב | צילום: אלעד גרשגורן
אוהד מרחב | צילום: אלעד גרשגורן
(אוהד מרחב | צילום: אלעד גרשגורן)
שירלי עודד – שקיפות: למועצה הקודמת היא נכנסה כמספר 2 של גנדלמן, אך עד מהרה חל הפיצול ואיתו היריבות הגדולה. בדיעבד תושבי העיר לא התחברו לקמפיין האגרסיבי של עודד, שתקפה לא רק את גנדלמן, אלא גם חלק גדול מחברי המועצה. עודד היתה חברת המועצה הקולנית ביותר במועצת העיר והראשונה שהאשימה שוב ושוב את גנדלמן בשחיתות ועל זה נבנה חלק גדול מהקמפיין הבחירות שלה, שבלשון המעטה, לא נחל הצלחה.
גד אריאלי- הליכוד : קיבלו רק 2 קולות במועצה, לעומת 3 מקומות של "מח"ל" במועצה הקודמת וממפלגה שרצה מטעם הליכוד וקמפיין הבחירות שלה היה "הממשלה מאחורינו" ציפו ליותר. בעוכריהם היתה ההחלטה המאוד מאוחרת של גד אריאלי להיכנס למרוץ מה שהשאיר להם קמפיין של פחות מחודש.
נכון, מדובר בקמפיין ממומן היטב מכספי המפלגה, שילוט החוצות שלו נראה כמעט בכל פינה, אבל מה לעשות שהרבה מהתושבים לא מכירים את אריאלי והוא נראה להם כהצנחה מלמעלה ובנוסף אריאלי גם לא נראה שהתאמץ במיוחד שיכירו אותו, בסה"כ ערך חוג בית אחד וכשהזמינו אותו לפאנל בחירות בעין הים כמו את כולם, עניין אותו לברר האם גנדלמן מגיע ולאחר שנענה בשלילה, בחר גם הוא לא להגיע ואף לא שלח נציג מהמפלגה. יהיה מעניין איך יתנהג אריאלי במועצה, האם יגיע לישיבות בדרך קבע ואיך יסתדר עם מספר שתיים שלו שלמה בוזגלו, שבאופן מפתיע תמונתו לא התנוססה על שילוט הבחירות שפרסם הליכוד בקמפיין למועצה.
גדי אריאלי (צילום: נמרוד גליקמן)גדי אריאלי (צילום: נמרוד גליקמן)
גדי אריאלי (צילום: נמרוד גליקמן)
(גדי אריאלי (צילום: נמרוד גליקמן))
איקי צור- לטובת חדרה: כישלון למי שימש בעבר מנכ"ל העירייה וביסס את הקמפיין שלו על התקפות חוזרות ונשנות על החלטות העירייה. קיבל מעט מאוד קולות גם כמועמד לראשות העיר וגם כתנועה.
מלכיאל אלבז .זהות יהודית: המפלגה החמישית במספר הקולות בעיר שהקנה לה שני מקומות במועצה למרות שבקדנציה הקודמת היו שלושה מקומות במועצה בה היו רק 19 חברים. ללא ספק ציפו שם ליותר כוח וזאת לאחר שזהות יהודית (נר) היו המפלגה המובילה בעיר עם כמות שלטי בחירות שתלו ופיזרו בכל פינה. גבריאל סרוסי ייכנס בנוסף לאלבז והם צפויים להמשיך בקואליציה.
סדי בן דוד וחדוה יחזקאלי- הירוקים והגמלאים : בסה"כ מקום אחד ששמר ליחזקאלי את מקומה במועצה אבל בן דוד נשאר בחוץ ואיתו הגמלאים. בן –דוד שהחל לרוץ לבד, צירף אליו בהמשך את מפלגת הירוקים של יחזקאלי בתקווה למשוך עוד קולות אך בפועל, ניתן להגיד שהתוכנית נכשלה.
חדוה יחזקאלי באזור אגרובנק (צילום: דוברות עיריית חדרה)חדוה יחזקאלי באזור אגרובנק (צילום: דוברות עיריית חדרה)
חדוה יחזקאלי באזור אגרובנק (צילום: דוברות עיריית חדרה)
(חדוה יחזקאלי באזור אגרובנק (צילום: דוברות עיריית חדרה))
אליהו בוסקילה - הבית היהודי : למרות תמיכתו של שר החינוך בנט , נעלם הבית היהודי מהמועצה שמרבית מצביעיו הקודמים עברו לצ'יקו וקנין וזהות יהודית.
הצעירים- אמיר ימין : נעלם לחלוטין עם מיעוט מצביעים. לפחות יוכל להתנחם בקרוב משפחה, שלמה ימין שנכנס למועצה ברשימתו של טל אליהו.
שמרו על כוחם
בועז ביטון -ש"ס : 2 קולות במועצה. מה שמעורר את השאלה, עד כמה קמפיין הבחירות הגדול והיקר שערכו עזר אם לא חל כל שינוי בתוצאה מהמועצה האחרונה. האם המצביעים של ש"ס היו באמת צריכים את קמפיין הבחירות? או שהיו מודאגים בש"ס מזליגת קולות לזהות יהודית? משה אלמליח יכנס יחד עם ביטון והם צפויים להמשיך בקואליציה.
בועז ביטון | צילום: פרטי, מהעמוד של בועז ביטון, שס חדרהבועז ביטון | צילום: פרטי, מהעמוד של בועז ביטון, שס חדרה
בועז ביטון | צילום: פרטי, מהעמוד של בועז ביטון, שס חדרה
(בועז ביטון | צילום: פרטי, מהעמוד של בועז ביטון, שס חדרה)
המכוער: הצד הלא ממש יפה של הבחירות בחדרה
שילוט הבחירות: אתמול באמצע הלילה, כשרחובות העיר היו ריקים מתנועה, היה ניתן לראות עד כמה העיר מזוהמת מפתקי ושלטי הבחירות הפזורים על הכביש והמדרכה וחלקם עד מתנוססים על קירות המבנים. זה הזמן לניקיון יסודי בתקווה שאת כל אשפת הנייר יעבירו למחזור.
הפרופילים המזויפים בפייסבוק: אלה השמיצו ללא הכרה, ידיעות שקריות, כתבות מזויפות שנראות כאמיתיות בסיוע הפוטושופ ואף הגדילו ועשו ביום הבחירות כאשר פרסמו מודעות כמו גור כלב מגזע פומריין ( עלותו הממוצעת כ5000 ₪) בחינם, עם הטלפון של אוהד מרחב ועוד מודעות מסוג זה עם טלפונים של מועמדים נוספים שהחלו לקבל שיחות לא קשורות באמצע יום הבחירות.