מדוע כדאי להיגמל במכון גמילה מסמים?
ישנם בני משפחה של אדם מכור לסמים שבטוחים שהם יכולים לסייע לו באופן עצמאי. כמו כן, ישנם מכורים לסם אשר בטוחים כי הם יצליחו להיגמל מהסם ללא סיוע כלשהו. חשוב מאוד להבין שהתמכרות לסמים איננה דבר פשוט וגם גמילה מסמים איננה דבר פשוט. הגוף מפתח תלות בסם והתסמינים הגופניים והנפשיים המתחוללים בקרב אדם שמצוי בתהליך גמילה הם תסמינים קשים מאוד. בכדי להתמודד עם התסמינים הללו בצורה מוצלחת מבלי לצרוך מחדש את הסם, יש צורך בסביבה מקצועית תומכת, שתדע כיצד לסייע לאדם גם בזמנים הקשים ביותר. ליווי של אנשי מקצוע שמכירים היטב את התהליך ויודעים למה לצפות וכיצד לסייע לאדם להתמודד, בין היתר באמצעות תרופות אחרות שיכולות לסייע לו, זה הדבר הנכון עבור כל אדם שמעוניין להתחיל תהליך גמילה. לרוב גמילה עצמאית לא תצלח או שלא תחזיק מעמד לטווח זמן רחוק.
1 צפייה בגלריה
גמילה מסמים
גמילה מסמים
גמילה מסמים
(צילום: canva)
כיצד בוחרים מכון גמילה מסמים?
גמילה מסמים היא כאמור לא דבר קל. מדובר על תהליך קשה ומסועף. מקורן של מרבית ההתמכרויות הוא נפשי. המכור בעצם מאבד שליטה על החיים שלו, מצוי במצוקה ומחפש פתרון לרגיעה וקהלה. השימוש הראשוני בסם הולך ומתעצם ככל שהזמן עובר והאדם מפתח תלות הרסנית ומזיקה בסם המשבשת את כל שגרת החיים שלו ואת מערכות היחסים בחייו. התמודדות עם גמילה היא קשה אך הכרחית. מכון גמילה מהווה את הבחירה הנכונה עבור תהליך גמילה. כמובן שחשוב מאוד לבחור בצורה הטובה ביותר מכון גמילה בהתאם לכמה פרמטרים העומדים על הפרק: ראשית כל, יש לבחון איזה צוות רב מערכתי מצוי במכון. תהליך הגמילה מסמים הוא לא קל ויש צורך שהצוות במכון הגמילה יהיה מקצועי מאוד וידע כיצד לסייע לאדם בתהליך.
שנית, חשוב מאוד לוודא כי במכון גמילה תותאם תוכנית שיקומית מותאמת באופן אישי לכל אדם בהתאם לצרכים הספציפיים שלו ומצבו הספציפי.
חשוב מאוד לבדוק האם בין הצוות המקצועי יש גם אנשי מקצוע שהם מכורים לשעבר שמשמשים מדריכים בתהליך הגמילה. לא פעם קל הרבה יותר לאנשים שמצויים בתהליך גמילה להתחבר לאנשים שהיו במצבם, לקבל עצות מועילות שלהם ועוד. אין ספק כי מדריכים שהיו מכורים בעצמם בעבר יכולים להתחבר בצורה טובה יותר לאנשים המצויים בתהליך גמילה ולתת להם את ההרגשה הטובה ביותר שיכולה להיות.
כמובן שחשוב גם לבחור מכון גמילה מסמים אשר מלווים את הנגמל פרק זמן ארוך גם לאחר שהוא מסיים את תהליך הגמילה הגופנית מהסם ויוצא לחיים האמיתיים. תהליך גמילה בסופו של דבר אמור להחזיר את האדם למוטב ולאפשר לו לשוב לחיות את חייו בצורה טובה יותר מבלי לשוב לסמים. האדם יידרש להתמודד בחיים האמיתיים מחוץ למכון גמילה עם טריגרים שונים שמלכתחילה היו אלה שגרמו לו להתמכר ובכדי להתמודד איתם בצורה הטובה ביותר ולא לחזור לסם, כדאי מאוד שיהיה לו ליווי מתמשך בקבוצות תמיכה או באיש מקצוע שמסייע לו בכל צורך.