מעון נווה חורש לנוער בסיכון, הפועל בחדרה בחסות משרד הרווחה, השבית השבוע את עבודתו, בשל כוונת משרד העבודה והרווחה להפריטו ולהפעילו באמצעות חברת דנאל; מהלך שיגרור אחריו, בין היתר, גם פיטורי עובדים.
הפרטתם של תשעה מעונות נוער בסיכון של משרד הרווחה ברחבי הארץ החלה כבר לפני כ-20 שנה, כשהמעונות עברו לניהול של עמותת "ענב", מותה בלי כוונת רווח. אלא שבמסגרת מכרז שפירסם משרד העבודה והרווחה לפני כשנה, אמורים חלק מהמעונות נוער לעבור לניהול דנאל, ובתוכם מעון נווה חורש שבחדרה.
נווה חורש. מנסים להילחם בהחלטה | צילום: אלעד גרשגורןנווה חורש. מנסים להילחם בהחלטה | צילום: אלעד גרשגורן
נווה חורש. מנסים להילחם בהחלטה | צילום: אלעד גרשגורן
(נווה חורש. מנסים להילחם בהחלטה | צילום: אלעד גרשגורן)
עובדי המעון מתנגדים נחרצות למהלך, בטענה, כי בהעברת המעון לידי דנאל יש משום פגיעה קשה בכ-35 עובדי המעון, ובנערים השוהים בו.
אלברט סופר, מי שהקים את ועד עובדי המעון ומראשי המאבק בהפרטה, הסביר: "ההפרטה כבר קרתה כשמשרד העבודה העביר את התפעול לעמותת ענב, אבל אז זאת היתה מה שנקרא 'הפרטה רכה', עם אנשים מקצועיים, שצמחו בתחום והפעילו את המעונות.
"יתרה מזאת, אנו כוועד עובדים הצלחנו להשיג מהעמותה שיפורים בתנאי השכר ובתנאי העבודה, באמצעות שני הסכמים קיבוציים. אבל, לפני כשנה בא משרד הרווחה ופירסם מכרז, שבאמצעותו העביר בסופו של תהליך שישה מעונות מתוך תשעה לחברת דנאל".
לדברי סופר, ועדת המכרזים של משרד העבודה החליטה שנווה חורש תעבור לדנאל. "באחד בספטמבר 2018, אמור מעון נווה החורש לעבור לניהול דנאל. אנחנו מתנגדים לכך, והשבתת המעון בראשית השבוע היתה מעין קריאה אחרונה, שיעצרו את הטירוף הזה. יש פה צוות מקצועי ומסור שנבנה במשך שני עשורים.
"סוג זה של עבודה מצריך רצף טיפולי ויציבות. הדמויות הקבועות חשובות לנערים, וכבר כעת הנערים במעון נמצאים בשלבים שונים של חרדה, כי ברור להם שרוב הצוות, הפנים המוכרות להם, לא יהיה שם".
ההשבתה בראשית השבוע לא היתה הראשונה. מאז דצמבר 2017, בעת פרסום המכרז של משרד העבודה והרווחה, מנסים במעונות להילחם ברוע הגזירה.
סופר: "פנינו לכל שומרי הסף, ובכלל זה היועץ המשפטי לממשלה , ביקשנו לעצור את ההעברה הזאת".
ממשרד העבודה והרווחה נמסר: "הטענה לפגיעה ברצף הטיפולי בעקבות עזיבת עובדים במעון שקרית שכן מדובר במעון איבחוני קצר טווח, שהשהות בו אינה עולה על שלושה חודשים.
"מאז חילופי המפעילים במרבית המעונות הנעולים במסגרת המכרז החדש, לאחר שנים בהן עמדה התפוסה במעונות על כ-60% בלבד וכ-80% מעובדי צוותי ההדרכה והטיפול במעונות התחלפו מדיי שנה בחדשים, הצליח המשרד להביא לראשונה לתפוסה מלאה במעונות ולמעלה מ-95% מהמשרות מאוישות. המסגרות החדשות ייתנו מענים לאוכלוסייה המתאפיינת בנזקקות, עבר של פגיעות מיניות, שוטטות, ניצול בזנות, שימוש לרעה בחומרים פסיכו-אקטיביים, נוער עובר חוק, הפרעות התנהגות ואלימות".