בחודש האחרון עלה חוף אולגה לכותרות בעקבות טקס קבלת השבת ציבורי שהתחיל להיערך בחוף כמידי יום שישי וגרם לחיכוכים מילוליים בין הציבור היהודי לערבי, אך עתה, החל מהערב (שני) ועד יום חמישי, תערך בחוף מדי ערב, החל מהשעה 17 פעילות של תנועת "נשים עושות שלום".
במהלך הפעילות יפרסו מחצלות על המדשאות מול החוף ובכל ערב, יועלו סיפורים בשילוב עם דיונים על קידום הסכם שלום. בערב האחרון, ביום חמישי, יסתיים האירוע במפגש ושיחה עם עמי איילון, ראש השב"כ לשעבר. נשות התנועה מזמינות את כל תושבי חדרה להגיע והכניסה חופשית.
מחצלות השלום ברמת גן | צילום: נשים עושות שלוםמחצלות השלום ברמת גן | צילום: נשים עושות שלום
מחצלות השלום ברמת גן | צילום: נשים עושות שלום
(מחצלות השלום ברמת גן | צילום: נשים עושות שלום)
"נשים עושות שלום" היא תנועת שטח בלתי מפלגתית שהוקמה בקיץ 2014 בעקבות מבצע "צוק איתן", התנועה מונה כ-40,000 חברות (וגם חברים), מימין, מרכז ושמאל, יהודיות וערביות, חילוניות ודתיות, מהמרכז ומהפריפריה . מטרת התנועה היא לדרוש הגעה להסכם מדיני מכבד, מוסכם ולא אלים, שיביא לסוף הסכסוך הישראלי-פלסטיני, תוך שיתוף נשים בתהליך, ברוח החלטה 1325 של האו"ם.
בתנועה מדגישים שלא מדובר בתנועה אידיאולוגית הדוגלת בפתרון מסוים והתנועה אינה באה לשמש כתנועת מחאה. פעילות התנועה כוללת חוגי בית, מעגלי שיח והקרנות סרטים על מאבקן של נשים לשלום ברחבי העולם. נשים הפעילות בתנועה עומדות בעשרות צמתים ברחבי הארץ פעם בחודש כדי להנכיח את הקריאה לשלום ומגיעות לעיתים לוועדות הכנסת.
בין הפעילויות הבולטות של התנועה:
ב-2016 התקיימה "צעדת התקווה", שבמהלכה צעדו נשים מראש הנקרה עד ירושלים במשך שבועיים. ביום הסיום התקיים מפגש גדול עם נשים פלסטיניות מדרום ליריחו, ולאחריו התקיימה עצרת גדולה ליד בית ראש הממשלה, בקריאה להגעה להסכם מדיני.
ב-2017 התקיים "מסע השלום", שכלל אירועים גדולים ברחבי הארץ (דימונה, נצרת, פארדיס, בית שאן ועוד), ושוב סיום באזור צפון ים המלח ובגן העצמאות בירושלים.
השנה מתקיימים מספר פרויקטים. במהלך כל מושב הקיץ של הכנסת התקיים ב"אוהל האימהות" קריאה לעצירת ההסלמה בדרום ובדיקת פתרונות מדיניים קיימים, מכל צדיה של הקשת הפוליטית. באוהל התארחו מובילי דעה, חברי כנסת, אנשי צבא לשעבר, והציבור הרחב.
חוף אולגה מלא בימי שישי בערב | צילום: איתמר רותםחוף אולגה מלא בימי שישי בערב | צילום: איתמר רותם
חוף אולגה מלא בימי שישי בערב | צילום: איתמר רותם
(חוף אולגה מלא בימי שישי בערב | צילום: איתמר רותם)
בימים אלה מתקיימת פעילות "מחצלות שלום" במקומות שונים בארץ. בשבוע שעבר (20.8-24.8) התקיימה פעילות זו בפארק הלאומי ברמת גן, תחת הכותרת "נשים ברמת גן מדברות שלום וביטחון" והיום מגיעה הפעילות הנ"ל לחוף גבעת אולגה.
יעל טריידל, תושבת חדרה וחברת "צוות ההיגוי" של התנועה, מספרת: "הצטרפתי לתנועה סמוך להקמתה. התרשמתי מקבוצת הנשים שהחליטו לקום ולעשות מעשה. אנחנו רוצות לשנות את המצב בשביל הילדים שלנו, בשביל הדורות הבאים. זאת תנועת שטח, וככזאת יש בה כ-80 רכזות שטח, ואנו פועלות בכל הארץ.
"מטרתנו היא לקדם תודעה תומכת הסכם, להחזיר את התקווה שזה אפשרי. בנוסף, אנו נמצאות הרבה בכנסת, וכל החכי"ם הוזמנו לאוהל האימהות שלנו, להביע דעה, לתמוך, או להתנגד לנו, העיקר שיתקיים דיון בנושא. אנחנו מזמינות את תושבי חדרה לבוא, לדבר אתנו, לתמוך או להתווכח. הדיאלוג חשוב לנו. אנחנו מעוניינות בשיח עם כל הקשת הפוליטית. אחד הדברים שאני אוהבת בחדרה הוא האוכלוסייה המגוונת, וגם אנחנו תנועה מגוונת. פעילות המחצלות תכלול פאנלים, מעגלי שיח, הקרנת סרט, וגם פעילויות לילדים, כי אנחנו רוצות שיהיה כיף, מעניין ומעורר לחשיבה ולפעילות".