חדרה מתפתחת. מהמזרח למערב, בצפון ובדרום, מספר התושבים בעיר עבר את סף 100 אלף השנה, והיד עוד נטויה. הדבר מתאפשר בעיקר בזכות הפיתוח והבנייה הגדולים בעיר, ששואבת אליה תושבי חוץ שמחפשים קרבה למרכז, אבל גם ניחוח שקט יותר וצמוד לים. המחירים, בהשוואה לגוש דן, אטרקטיביים. השאלה היא באילו שכונות כדאי לרכוש דירה בחדרה בעת הזאת. מומחי הנדל"ן ממליצים.
3 צפייה בגלריה
שכונת ברנדייס | צילום: איתמר רותם
שכונת ברנדייס | צילום: איתמר רותם
שכונת ברנדייס | צילום: איתמר רותם
שכונת הפארק: בגלל המיקום
יועץ הנדל"ן איתן מילמן, מסוכנות רימקס מקצוענים חדרה, מפנה אותנו לשכונת הפארק. "יש שתי שכונות שהן בתנופה גדולה", הוא אומר, "שכונת הפארק ועין הים. שכונת הפארק היא פוטנציאל גדול, ובה מכרנו הכי הרבה דירות ב-2017".
למה היא כל כך מבוקשת? מילמן מונה כמה סיבות. "קודם כל המיקום הנהדר — סמוך לכביש 9 וכביש 6, מרחק נסיעה קצר מכביש 4, כביש החוף ותחנת הרכבת. חדרה באמצע בין תל אביב לחיפה — הכי נוח מהבחינה הזאת. נוסף על כך, בשכונה יש אוכלוסייה צעירה, הרבה זוגות צעירים בעלי ילדים. יש ועד חזק וקבוצות שכונתיות שמארגנות אירועים מיוחדים לתושבים. יש כמובן פארק ענק ומיוחד שהוקם ומוסדות חינוך טובים מאוד".
על פי מילמן, המחירים בשכונה שפויים לעומת מקומות דומים ברחבי הארץ. מחיר ממוצע לדירת ארבעה חדרים בשכונת הפארק הוא 1.4 מיליון שקלים. דירת חמישה חדרים תעלה קצת יותר — 1.55 מיליון שקלים בממוצע.
"בעתיד השכונה הזאת הולכת להתפתח עוד יותר עם שלבים ג' ו‑ד', מרכז מסחרי חדש, אזור מתפתח שיהיו בו קופות חולים, סופרמרקט, גני ילדים, גני שעשועים. זה דומה לקריית השרון בנתניה", הוא מציין. "אנשים שבאים מבחוץ ורוצים לגור בחדרה כבר מבקשים מראש את שכונת הפארק. המקום הזה כבר יצר לו באזז, ושם השכונה הולך לפניה בכל הארץ. אנחנו רואים ומרגישים את זה בבירור. אנשים יודעים מה קורה פה ומחפשים דירות בשכונת הפארק, ואני צופה שזה רק ילך ויגבר בשנים הקרובות".
3 צפייה בגלריה
שכונת הפארק בחדרה
שכונת הפארק בחדרה
שכונת הפארק בחדרה
עין הים: בגלל הקרבה לחוף
אם שכונת הפארק היא הפנינה של מרכז העיר, עין הים היא הפנינה של קו החוף. השכונה החדשה שקמה בשנים האחרונות עושה חיל ומושכת אליה תשומת לב רבה.
"עין הים היא שכונה אטרקטיבית מאוד גם לתושבי חדרה ובעיקר לתושבי חוץ", אומר אושרי יעיש מסוכנות אנגלו סכסון חדרה. "אם אנחנו מסתכלים על עין הים לעומת אולגה שנמצאת ממש לידה, אלה שתי שכונות אחרות, שונות בתכלית. יש לקוחות שהגיעו לראות דירות בעין הים וסירבו שהנוף יהיה לכיוון אולגה למשל, בטענה שרצו שינוי. זו סתם דוגמה וכמובן יש גם ההפך — רוצים נוף לאולגה מלמעלה, שמזכירה כפר איטלקי לפעמים, וזה לא נאמר בצחוק".
יעיש מספר על תנועת המחירים בשכונה. "אם אתה קונה היום דירת חמישה חדרים ב-1.75 מיליון שקלים, בבניין חדש שיש לו נוף לים, זה דבר שלא קיים בשום מקום אחר", הוא מספר. "לא נשכח את התשתיות המתפתחות, קהילה גדולה שחבריה מחוברים זה לזה, גנים ציבוריים ונוף שמתפתח. גם שכונת הווילות ליד השכונה טובה מאוד, והמחירים בה גבוהים".
הבנייה בשכונת עין הים נמשכת גם בימים אלו, בפרויקטים חדשים שצפויים להיות מאוכלסים בשנים הקרובות. הקרבה לים כבר הפכה אותה לשם דבר והביאה לפה הרבה תושבים מערי המרכז כמו תל אביב, כפר סבא ורעננה. המגמה הזאת צפויה להימשך בשנים הקרובות.
שכונת האוצר: מטר ממרכז העיר
"שכונת האוצר היא השכונה הכי טובה בחדרה, אם שואלים אותי", אומר אוהד ג'רפי מרימקס חדרה. "הנגישות שלה לתחבורה מעולה, היא הכי קרובה לכביש 4 ולכביש 2, ותחנת הרכבת סמוכה אליה יותר משכונות ברמתה".
מלבד הקרבה לצירים הראשיים, גם הקרבה למרכז העיר היא שגורמת לשכונה להיות אטרקטיבית כל כך. "השכונה נמצאת ממש מצפון וקרוב לרחוב הנשיא, וכאן היתרון מובן. רחוב הנשיא הוא הראשי בעיר, יש בו המון חנויות ומסחר, לא צריך לקחת את הרכב בשביל כל דבר, והכל ממש ליד הבית, במרחק הליכה קצר".
שכונת האוצר נחשבת גם היום ל"שכונה של פעם" ומורכבת מאוכלוסייה מגוונת. "זו שכונה ותיקה ויותר אותנטית", מסביר ג'רפי. "כל מי שרוצה ליהנות מהצבעים והריחות של מרכז העיר מגיע לפה, לעומת הדברים הקצת יותר חדשים ו'קרים' במקומות אחרים".
בשכונה יש דירות מלפני 30 ו-50 שנה, אבל זה לא מונע ממנה להיות מבוקשת. "מבחינת מחירים, בשכונה יש בניינים ישנים כמו ברחוב פינסקר והרב קוק, וגם מקומות שיש בהם דירות חדשות יותר. דירת ארבעה חדרים בשכונת האוצר, בעלת ותק של 15 שנה, מתחילה ב-1.38 ומגיעה עד 1.4 מיליון שקלים בממוצע. הרבה פעמים אנשים שמבקשים לחפש דירה בעיר מבקשים ממני למצוא להם בתים ותיקים. לשכונת האוצר יש מה להציע בתחום הזה".
3 צפייה בגלריה
מרכז העיר ׀ צילום: אלעד גרשגורן
מרכז העיר ׀ צילום: אלעד גרשגורן
מרכז העיר ׀ צילום: אלעד גרשגורן
שכונת ברנדייס: בגלל אווירת הכפר
לפני כמה שנים שודרה בטלוויזיה תוכנית בסגנון "דירה בהפתעה" — לוקחים זוג ונותנים לו דירה במקום שהוא אינו מכיר. אחת הדירות בתוכנית היתה בשכונת ברנדייס. נפתלי פלצ'ינסקי מאנגלו סכסון הוא שתיווך בעניין הזה. פלצ'ינסקי משמש סוכן נדל"ן זה 14 שנה ומכיר את חדרה, ובייחוד את ברנדייס, היטב וממליץ על השכונה.
"מדובר בשכונה שיש בה בתים ישנים על 2 דונם ויש בתים חדשים יותר", הוא מסביר. "רוב השכונה מורכבת מבתים של ארבע יחידות ל-2 דונם".
הוא מוסיף: "האווירה במקום כפרית מאוד. הרחובות המרכזיים באזור הזה, האתרוג וברנדייס, כמעט ללא פיתוח, כביש אספלט ללא מדרכות, וזה שונה מאוד ממרכז העיר. צמוד לברנדייס נמצאת שכונת ניסן, שלהבדיל מברנדייס תוכננה מא' ועד ת' כשכונת מגורים שיש בה כל התשתיות, וההבדלים ניכרים".
אותה אווירה כפרית, לדבריו, מקבלת גם תג מחיר בהתאם, והוא אינו נמוך. מגרשים של 400 מ"ר למשל נמכרים ב-1.6-1.5 מיליון שקלים — בלי הבית. "ממש עכשיו היינו לקראת עסקה של בית בשטח 80 מ"ר במגרש של 300 מ"ר — בסביבות 1.68 מיליון", הוא אומר ומוסיף: "אם זה בית ישן על מגרש של פעם של כ‑400 מ"ר, זה יגיע גם ל-1.8 מיליון. בתים גדולים וחדשים יותר יגיעו למחירים של 2.2 מיליון ואף יותר. מדובר בהחלט באחת השכונות היקרות בחדרה בגלל הצביון והמיקום. באופן כללי, בברנדייס אין הרבה עסקאות, כיאה לאזור הזה".
שכונת ניסן: בגלל יתרונות התכנון
עד לפני כמה שנים נחשבה שכונת ניסן ליוקרתית ולאיכותית בשכונות חדרה. כשכונה שנבנתה מאפס יש לה הרבה יתרונות תכנון שאין לשכונות אחרות. מלבד זאת, השכונה נקייה ויש בה הרבה צמחיה, והבניינים והבתים משתלבים בה באופן מיטבי.
השכונה משכה אליה בזמנו זוגות צעירים, אך "התבגרה" מאז, והיום בקושי נמכרות בה דירות.
יש בשכונה הזאת הכל: גני ילדים ובתי ספר, בתי כנסת, מגרש קטרגל, בית אבות, מרכול של רשת מקומית וגני משחקים. ליד השכונה קיים בית ספר דמוקרטי ומרכז מסחרי גדול. היא בנויה מצמודי קרקע ובניינים בני תשע קומות.
"אין ספק שניסן שכונה מומלצת ומוצלחת מאוד ונהנית משם טוב כבר שנים ארוכות", אומר איתן מילמן (רימקס). "השכונה הזאת קרובה מאוד לשכונות אחרות וגם למרכז העיר ונהנית מטיפוח ברמה גבוהה ברחובותיה".
ומה המחירים בשכונה, אם כבר הצלחתם למצוא נכס למכירה? מילמן: "דירת ארבעה חדרים בשדרות אלכסנדר למשל, בבניין של 7 שנים, נמכר בתקופה זו ב-1.45 מיליון שקלים. המחירים נעים סביב המחיר הזה בדרך כלל, והם יכולים לעלות מעט או לרדת, זה תלוי".