בעיריית חדרה אין מנהל אגף שיטור וביטחון, לאחר שבשבוע שעבר פוטר מתפקידו איתן כהן, מי שעמד בראש האגף בשנים האחרונות.
יושב ראש ועד העובדים, איציק יצחקי, מסביר, כי מנכ"ל העירייה, יעקב זיגדון, לקח לידיו לפי שעה את סמכויות ניהול האגף, אולם מי שממלא את התפקיד בפועל הוא דוד בן דיין, יד ימינו של המנכ"ל. "בישיבה מיוחדת הנחיתי את כל עובדי האגף, שלא לקבל שום הנחיה מבן דיין", אמר יצחקי. "בגלל התפיסה הבריונית של הנהגת העיר מול עובדים, שהיא איננה רוצה ביקרם בלשון המעטה, כל הביטחון בעיר מופקר. איתן, שכיהן בתפקידו לפחות ארבע שנים, מילא את תפקידו נאמנה. מכיוון שמשה ביטון הסמנכ"ל, שגם אותו פיטרו, הביאו לתפקיד, הראו לו את הדרך החוצה".
איציק יצחקי. "כל מה שעשינו היה מתוך דאגה לעובדים" | צילום: אלעד גרשגורןאיציק יצחקי. "כל מה שעשינו היה מתוך דאגה לעובדים" | צילום: אלעד גרשגורן
איציק יצחקי. "כל מה שעשינו היה מתוך דאגה לעובדים" | צילום: אלעד גרשגורן
(איציק יצחקי. "כל מה שעשינו היה מתוך דאגה לעובדים" | צילום: אלעד גרשגורן)
יצחקי סיפר על מקור הוויכוח בין זיגדון לכהן: "איתן ביקש לצאת לחופשה בת 25 ימים. מנהלים רבים עשו כן בעבר, וקיבלו לכך אישור, אולם לו, סירב המנכ"ל לאשר. מכיוון שכך, הבהיר כהן למנכ"ל שהוא יתפטר מתפקידו. בתגובה השיב לו זיגדון כי 'אין בעיה, ראש העירייה יקרא לך היום' ואכן כך קרה. בשיחה נאמר לכהן, כי קיים חוסר שביעות רצון מתפקידו. כהן ביקש לדעת במה מדובר, שכן האגף שעליו הוא מופקד חיוני ומתפקד.
"נאמר לאיתן: 'התעייפת'. כשאיתן הבין כי אלה פני הדברים, ביקש לכל הפחות שלא יפגעו בתנאי הפרישה שלו, וישוו אותם לתנאים של מנהלים אחרים שעזבו. אלא שבפגישה עם אגף משאבי אנוש בעירייה, הבחין שתנאי פרישתו אינם דומים לאלה של קודמיו והבהיר למנהלת שאם כך, הוא חוזר בו ולא מתפטר. כשראה המנכ"ל שזה המצב, הנחה את מנהלת האגף להשוות את תנאי פרישתו לקודמיו. עם זאת, הנחה אותה גם להודיעו שלא יגיע לעבודה כבר מהיום שלמחרת".
יו"ר ש"ס, חבר האופוזיציה בועז ביטון, התייחס לנושא פיטוריו של כהן, והציף אותו גם במהלך ישיבת מועצת העיר: "אני מכיר את איתן היטב, כאדם מקצוען, מנהל מסור שעשה עבודה טובה, והביא עמו לתפקידו ניסיון רב. עשר שנים הוא ביצע את אותו התפקיד בעיריית הרצליה. בחדרה, הוא היה מנהל מקצועי ואנושי מאוד. שוחחתי עם המון פקחים וכולם אהבו אותו. הוא היה אנושי וחם מאוד לעובדים, ידע איך מצד אחד להיות מנהל מעולה, ומצד שני לזכות באהבת כל עובדיו. כואב לי על פיטוריו".
ביטון התייחס גם למגמה הנוכחית, שמנהלים בכירים עוזבים את המערכת: "רע לי מאוד גם עם הדרך שבה, לאורך השנים, מפטרים מנהלים בעירייה, או גורמים להם להתפטר. לא יכולה להיות תחלופה גדולה כזאת של מנהלים בכירים לאורך השנים, שהציבור הוא זה שמשלם את משכורתם. משהו בהתנהלות הזאת מאוד לא תקין".
עו"ד הילית ינאי, מהסתדרות חדרה-שומרון, שיגרה השבוע מכתב לראש העירייה, צביקה גנדלמן, שכותרתו: "דוד בן דיין חריגה מסמכות": "לידיעתך, בחוזר הנחיות משותף למשרד הפנים ולממונה על השכר במשרד האוצר, נכתב: 'עובד במשרת אמון אינו רשאי לתת הנחיות לעובדי הרשות המקומית ולהתערב בעבודת הגורמים המקצועיים'. הוועד הביא לידיעתי, כי עוזרו האישי של מנכ"ל הרשות, דוד בן דיין, חורג מסמכותו במתן הוראות לעובדים בכמה אגפים, ובאחרונה גם באגף שיטור וביטחון, ועושה כן בהוראת המנכ"ל". בתום מכתבה דרשה עו"ד ינאי מראש העירייה להורות לכל הגורמים לפעול בהתאם לחוזר ההנחיות.
בן דיין מסר: "הנחיה לא לשתף פעולה עם מנכ"ל העירייה חורגת באופן קיצוני מסמכות ועד העובדים, ומעמידה את העובדים שיפעלו על-פיה בסכנת שימוע. לשכת המנכ"ל מתנהלת מול העובדים בכבוד, ברצינות ובמקצועיות".
מהעירייה נמסר: "עיריית חדרה מודה לאיתן כהן על השנים שעבד בעירייה, ומאחלת לו הצלחה בהמשך דרכו. העירייה אינה מתייחסת בתקשורת לענייני כוח אדם אישיים הקשורים לעובדיה".