המאבק שהוביל ראש עיריית חדרה, ניר בן חיים יחד עם פעילים סביבתיים חברתיים בראשות ארז אריאב ואיגוד ערים לאיכות הסביבה לביטול ההחלטה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה, קיבל חותמת והסתיים בהצלחה מרובה לאחר שהממשלה החליטה לבטל את הקמת התחנה. בניגוד להחלטה ממאי 2023, הפעם מדובר בהחלטה לצמיתות. המשמעות: הנושא לא יעלה שוב לדיון.
2 צפייה בגלריה
"אורות רבין". "לשים סוף לעידן הפחם"
"אורות רבין". "לשים סוף לעידן הפחם"
אורות רבין
(צילום: אלעד גרשגורן)

ראש העיר הוביל התארגנות של ראשי ערים ומועצות באזור כולו, בשיתוף איגוד ערים לאיכות הסביבה שרון כרמל, נגד התוכנית להקמת תחנת OPC2 בחדרה.
המאמצים והלחץ הגדול עברו לשולחן הפוליטי, כאשר בן חיים וסגנו, שלמה בוזגלו, הפעילו לחץ כבד על גורמי ממשלה לבטל את התוכנית להקים את התחנה בחדרה.
לפני כשבועיים נפגש בן חיים עם שר האנרגיה אלי כהן בכנס באילת, וקיבל הבטחה מפורשת לפיה ההחלטה לא תעבור את הממשלה. בוזגלו קיבל הבטחה דומה משרת התחבורה מירי רגב וגם השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, הבטיחה לראש העיר וסגנו כי תתנגד בתוקף להקמת התחנה בחדרה.
ביום רביעי השבוע, רגע אחרי סיום ישיבת הממשלה ורגע לפני פתיחת ישיבת המועצה בחדרה, קיבלו בן חיים ובוזגלו עדכונים ישירים מהשרים מתוך ישיבת הממשלה, והתבשרו כי היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה, בוטלה לצמיתות.
בן חיים: "איכות החיים של תושבי חדרה והאזור אינה הפקר. אנחנו נמצאים בעיצומם של מאבקים קשים מול הותמ"ל והות"ל במספר זירות, ואני מאושר ששרי הממשלה הבינו כי חדרה היא לא החצר האחורית של מדינת ישראל! אין מקום לעוד תחנת כוח בעיר, ואני מודה לשרים ובעיקר לאלי כהן, מירי רגב ועידית סילמן, על התגייסותם למאבק לטובת תושבי חדרה. בתקופה כה מורכבת וקשה, נחבק כל בשורה טובה מהסוג הזה ונמשיך להיאבק בכל החזיתות גם בנושאים האחרים שחשובים לאיכות חייהם של תושבי העיר והאזור כולו".

2 צפייה בגלריה
תחנת הכוח אורות רבין. היחידות לא הועברו לשימור
תחנת הכוח אורות רבין. היחידות לא הועברו לשימור
תחנת הכוח אורות רבין. לא תהיה עוד אחת
(צילום: אלעד גרשגורן)

קראו גם:

יו"ר איגוד ערים לאיכות הסביבה שרון כרמל עו"ד אלי אבוטבול: "אנו מברכים על כך שהתנגדותנו התקבלה ולא תוקם תחנת כוח נוספת -OPC 2 במרחב האיגוד, שכבר כיום רווי במזהמים. הקמת OPC 2 כפי שהצגנו בחוות הדעת המקצועיות שהגשנו לוועדות התכנון הייתה פוגעת בבריאות ואיכות חיי תושבי המרחב ובאיכות הסביבה.
כעת עלינו גם לוודא את סגירתן של יחידות 1-4 הפחמיות המזהמות בתחנת הכוח אורות רבין עד לסוף שנת 2025 - כפי שקבע היתר הפליטה החדש של התחנה. רק כך נבטיח שמירה על בריאות ואיכות חיי התושבים ואיכות הסביבה".
ארז אריאב, יו"ר פורום התושבים שרון כרמל: "בתום מאבק של כארבע שנים בהובלת פורום התושבים האזורי שרון כרמל להגנת הסביבה, ממשלת ישראל ביטלה את הקמת תחנת הכוח הנוספת בחדרה או פי סי 2. ביומיים האחרונים פורום התושבים האזורי שרון כרמל להגנת הסביבה הצליח לפעול ולהגיע לשרים רבים שבסופו של יום ביטלו את התחנה. זה הזמן להודות לשלל התושבים לראשי הרשויות באזור ולאיגוד ערים להגנת הסביבה שרון כרמל על תמיכתם במאבק לאורך כל התקופה. כזכור פורום התושבים הוקם ב2017 על ידי טל כידן ואנוכי כדי להילחם בתחנות כוח שתוכננו באזור.... תודה מיוחדת לחברי מטה המאבק ובתוכם לעו"ד טל אליהו ז"ל חבר מועצת העיר חדרה מיקירי הפורום שהיה מעמודי התווך של המאבק ולו זכויות רבות בהצלחתו ,לפרוספור עדי וולפסון על הייעוץ והתמיכה השונים לאורך המאבק ולרבים אחרים וטובים שסייעו רבות להצלחת המאבק".