אמנדה אלביר ז"ל (צילום מסך מתוך הפרופיל המזויף בפייסבוק)אמנדה אלביר ז"ל (צילום מסך מתוך הפרופיל המזויף בפייסבוק)
אמנדה אלביר ז"ל (צילום מסך מתוך הפרופיל המזויף בפייסבוק)
(אמנדה אלביר ז"ל (צילום מסך מתוך הפרופיל המזויף בפייסבוק))
לפני מספר שבועות נדהם אייל פבזנר, תושב עין הים בחדרה, לגלות כי תושבת שפרסמה תגובה בפייסבוק באחד הוויכוחים הקשורים לשכונת אולגה היא לא אחרת מאשר בחורה אשר נהרגה בפיגוע בארצות הברית. נשמע מוזר? אולי מכעיס? לא כשמדובר בתופעת ההתחזויות והטרולינג ברשת ובעיקר בפייסבוק – הרשת החברתית הפופולארית בעולם.
תופעת ההתחזויות ברשת אינה חדשה והיא מקוממת במיוחד כבר למעלה מעשור. מכיוון שהנושא פרוץ, כמעט כל אחד מאיתנו יכול לפתוח יוזר פיקטיבי ולהתחזות לכל העולה על רוחו. החל מטייס ועד לאחרון התושבים בעיר. אף אחד לא ישים לב שאתה לא אמיתי עד שתעשה משהו מחשיד.
זה בדיוק מה שקרה עם "תושבת חדרה" העונה לשם מלי חן. התושב אייל פבזנר מחדרה, מספר: " הבחור בתמונה המשתופת שלהם בעמוד נראה לי לא ישראלי מדי עם קעקוע על הצוואר. שמתי את התמונה של "מלי חן" בגוגל תמונות ולהפתעתי קיבלתי הפרופיל והכתבות על הבחורה שנהרגה בפיגוע", הוא נזכר בכעס. מדובר בבחורה אמדה אלביר (25), שנהרגה ביוני 2016 בפיגוע הרצחני באורלנדו בו מתו עוד 43 בני אדם.
"מלי חן", הגיבה אז בדיון בנושא ועד גבעת אולגה, שלא יורד מהכותרות גם בימים אלה. "רק אילנה", כתבה מלי חן, "אין לה אינטרסים ורצונות, לא שווה להסתבך בשביל אינטרסים, אילנה זה הרוב, אתם בינתיים צועקים...".
נושא היוזרים הפיקטיביים בחדרה הוא לא חדש, כמו גם במקומות רבים בארץ. כך למשל, גם נגד יוזר בעל השם ד.ל נטען כי הוא מזויף ומקושר לאחד העסקים בעיר. תושבת אחרת בעלת השם ש.פ, מעבירה ביקורת על העירייה וגם במקרה שלה – הטענה היא כי מדובר ביוזר מזויף זאת לאחר שהעמוד נפתח ב10.6.16 ותוך רגע כבר תקף את מדיניות ראש העירייה גנדלמן.
ישנם כמה דרכים לבדוק את הנושא, כשהקל ביותר הוא לבדוק את עמודו האישי של האדם. במידה ו תמונת הפרופיל מהוקצעת מידי או לחילופין לא ריאלית ובנוסף אין יותר מידי תמונות או פעילות, אין סימנים לאינטראקציה חברתית – החשד עולה. כמו כן – גם כמות חברים קטנה או עמוד שנפתח זה מכבר ופעיל במיוחד – מעלים את החשד. כמובן שגם מידע פנימי על יוזר מסוים יכול לסייע לעלות על זייפנים ומתחזים. בנוסף, האקרים יכולים לגלות סימנים נוספים, אך זו כבר רמה למתקדמים.
העמוד של ש.פ (צילום מסך)העמוד של ש.פ (צילום מסך)
העמוד של ש.פ (צילום מסך)
(העמוד של ש.פ (צילום מסך))