השכנים, לצד העמוד, כבר אובדי עצות | צילום: איתמר רותםהשכנים, לצד העמוד, כבר אובדי עצות | צילום: איתמר רותם
השכנים, לצד העמוד, כבר אובדי עצות | צילום: איתמר רותם
(השכנים, לצד העמוד, כבר אובדי עצות | צילום: איתמר רותם)
זה מספר שנים פונים תושבים המתגוררים ברחוב רמב"ם פינת סמילנסקי בחדרה אל חברת החשמל, בטענה שעמוד החשמל היושב ממש בפתח גינת בית ונמצא כ-3 מטרים מחדרי הילדים - מהווה סכנה לשלומם.
אולם לא רק שהפניות לא עזרו, אלא חברת החשמל העמיסה לאחרונה עוד שנאי על העמוד לטובת מבנה מסחרי חדש שבאיזור.
הדיירים אף ניסו להתאגד ופנו למחלקת הפניות של חברת החשמל וכך כתבו: "אנו, הדיירים של רחוב רמב"ם 6 (פינת סמילנסקי), פונים בבקשה לטפל במפגע סביבתי מטריד באזור מגורנו. בסמוך מאוד לבתי המגורים מוצב עמוד חשמל חריג בגודלו ובקרבתו לבתי המגורים.
עמוד החשמל האימתני. מטר מהתושבים | צילום: איתמר רותםעמוד החשמל האימתני. מטר מהתושבים | צילום: איתמר רותם
עמוד החשמל האימתני. מטר מהתושבים | צילום: איתמר רותם
(עמוד החשמל האימתני. מטר מהתושבים | צילום: איתמר רותם)
"העמוד מדי פעם עושה רעשים של זמזום בווליום גבוה, כמו כן רמת הקרינה בו היא גבוהה ובכל בית שנמצא בקרבת העמוד יש לפחות ילד אחד שסובל מכאבי ראש ככל הנראה בגלל רמות הקרינה. מצורפות תמונות של העמוד המשקפות גם את גודלו החריג וגם את קרבנו לבתי המגורים. כיום קיימות אלטרנטיבות כמו הטמנה של עמוד החשמל או העברת העמוד למקום רחוק יותר מבתי מגורים. מקווים שהעניין יטופל במהרה".
"החלום שלי היה גינה, אבל אין לי מה לעשות איתה"
בראיון המצולם למיינט התקבצו מספר דיירים וסיפרו על מאבקם ותחושותיהם.
אשר סיפר: "למרות הניסיונות שלנו מול חברת החשמל להעתיק, להזיז או להוריד את המתח לא הצלחנו ובמקום להוריד את המתח, הכפילו את המתח על מנת לספק חשמל למבנה חדש שבו נפתחה חנות בגדים. כשביקשתי מעובדי חברת חשמל שהגיעו לפה שיבדקו אם יש אפשרות להטמין את העמוד באדמה, התשובה שקיבלתי היא שיש לך סיכוי כמו שאראלה תתקשר אלייך ממפעל הפיס, כי מדובר בעלות של 350 אלף שקל.
"אני שאלתי האם זה שווה את חיי הילדים שלי? הפקח מחברת החשמל שהגיע הציע לנו לא לשבת בגינה מעל עשר דקות, אז למה קניתי בית שיש בו גינה? זה היה החלום שלי".
התושב אורי הוסיף: "כל היום יש לנו קרינה וגם רעש מהעמוד חשמל שנשמע בלילה כשיש פחות מכוניות ברחוב, רעש בלתי פוסק, אנחנו משגעים מזה. לילדה שלי החלו כאבי ראש ואני לא יודע מאיפה זה מגיע. הדייר הקודם שגר לפני אשר עזב, כי ליד בן ה-14 שלו גם החלו כאבי ראש. איך אפשר לגור עם דבר כזה מטר מהגינה?".
התושבת חיה אומרת: "שימו לב למרחק הלא הגיוני בין העמוד חשמל לחדרי הילדים - שם הם ישנים. פניתי גם לעירייה בנושא ולא קיבלתי תשובות. בחברת החשמל טוענים שאין פה קרינה, אבל בוודאות יש, לא מדובר בעמוד חשמל רגיל, הוכח שקרינה חשמלית מזיקה ואני מפחדת מההשלכות שיהיה לזה בעתיד".
השכנים, לצד העמוד, כבר אובדי עצות | צילום: איתמר רותםהשכנים, לצד העמוד, כבר אובדי עצות | צילום: איתמר רותם
השכנים, לצד העמוד, כבר אובדי עצות | צילום: איתמר רותם
(השכנים, לצד העמוד, כבר אובדי עצות | צילום: איתמר רותם)
התושבת מלי: "אנחנו מהדיירים הראשונים שבפה ושקנינו ב-1992, העמוד היה עוד עמוד תמים ורגיל של חברת החשמל, וכל שנה החלו להוסיף עוד ועוד לעמוד הזה ותראו איך הוא נראה עכשיו. בלילה אחד התעוררנו ואנחנו רואים איך הם מוסיפים עוד שנאי לטובת מבנה מסחרי חדש. במקום להוריד כפי שאנחנו מבקשים הם מוספים".
יעקב אומר: "הגענו למצב שאנחנו כבר לא יודעים מה לעשות, הילדים עם כאבי ראש, איך אפשר להמשיך ככה?".
מחברת החשמל נמסר בתגובה: "השיקולים להקמת העמוד במקומו הנוכחי ולהיקף החיבורים היוצאים ממנו הינם מקצועיים ובהתאם לחוק. למרות האמור, הנושא ייבדק פעם נוספת ותשובה תישלח ללקוח. לעניין הרעש הנושא נבדק פעמיים כולל בנוכחותו של המלין ובנוכחות שכנו ולא נמצא רעש חריג. לעניין הקרינה, אנו נעביר את הנושא לבדיקת המחלקה לבדיקת מפגעים ורישוי סביבתי, בחברת החשמל. תשובה תימסר ללקוח בכתב. לא ידוע לנו על גורם מחברת החשמל שטען שאסור לשבת בגינה יותר מ- 10 דקות".
עמוד החשמל האימתני. מטר מהתושבים | צילום: איתמר רותםעמוד החשמל האימתני. מטר מהתושבים | צילום: איתמר רותם
עמוד החשמל האימתני. מטר מהתושבים | צילום: איתמר רותם
(עמוד החשמל האימתני. מטר מהתושבים | צילום: איתמר רותם)
בשיחה עם מיינט, הוסיפו התושבים שלמרות שמדובר בבעיה שנגרמת מחברת החשמל, כתושבים ותיקים הם ציפו מהעירייה, שתדע להגן על תושביה גם מול גופים חזקים כמו החברה. הדיירת חיה, לאחר שפניותיה החוזרות ונישנות לחברה לא קיבלו מענה, החליטה לפנות גם לעירייה.
מטעם העירייה ענה לה גיורא שחר, עוזרו של ראש העירייה גנדלמן, וכך כתב: "פנייתך לראש העיר במייל בעניין עמוד חשמל עם קרינה בסמוך לבתי המגורים שלכם, מיום 8.4.18 הועברה לטיפולי. את הפנייה אני מעביר לטיפולו של מר עופר מסרי מנהל אזור חדרה בחברת החשמל. ברצוני להעיר כי, באם יש ברשותכם חוות דעת מקצועית של מומחה לקרינה רצוי לצרף לתלונה. אין בסמכות העירייה כדי להורות לחברת החשמל דבר בעניין זה".
בעקבות תגובה זו, פנינו אל עיריית חדרה עם מספר שאלות:
1. על מנת להגן על התושבים, האם אין לעירייה יכולת פיקוח על חברת חשמל? לא מדובר בעמוד חדש שהתקינו אותו וצריך רישיונות לבנייה, מדובר בעמוד שעם השנים התחילו להעמיס עליו עוד ועוד שנאים. האם יש בעירייה גוף שיכול לפקח ולהגן על התושבים מפעילות כזו של חברת החשמל?
2. האם חברת החשמל, כשהיא מוסיפים שנאים על עמוד חשמל הנמצא בלב סביבת מגורים, צריכה לבקש את אישור העירייה?
3. התושבים טוענים שבמשך השנים חברת החשמל מתעלמת מהם, איך העירייה יכולה לסייע להם?
מעיריית חדרה נמסר: "כפי שנענתה התושבת, פנייתה הועברה לטיפולו של מנהל אזור חדרה בחברת החשמל, וזאת מאחר שאין בסמכות העירייה כדי להורות לחברת החשמל בעניין זה. בנוסף פנתה העירייה למשרד להגנת הסביבה, שהוא סמכות האכיפה לנושא זה, והשבוע יגיע צוות בדיקה של המשרד לבחון את המקום".