התנהגות חסרת אחריות ומדאיגה נצפתה בשבוע האחרון ליד תחנת הכוח בחדרה. צוללנים נצפו כשהן מפרים בצורה מסוכנת את הנחיות "הנוהג המיטב'. קוד אתי חשוב להתנהגות צוללנים באזור כרישים. הצוללנים נצפו וצולמו כשהם רוכבים על גב הכרישים ונוגעים בהם באופן שמסכן לא רק את עצמם, אלא את כלל הסובבים.
הפרה מסוכנת של נוהל הכרישים בחדרההפרה מסוכנת של נוהל הכרישים בחדרה
הפרה מסוכנת של נוהל הכרישים בחדרה
(צילום: רן גולן)
זו שנה שלישית שעשרות כרישים מסוג סנפיריתן ועפרורי מגיעים לאזור תחנת הכוח ושוהים בו מחודש נובמבר עד לחודש אפריל, ומהווים אטרקציה לצוללנים רבים.
רק לפני כחודש הזכירו שלל הגופים המהווים חלק מפרויקט "כרישים בזרם", ובכללם רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, עיריית חדרה, עמותת "כרישים בישראל", התאחדות הצלילה ועמותת אקואושן, כי על הצוללים באזור להכיר היטב את ההנחיות בזמן צלילה באזור בו שוהים כרישים.
קראו גם:
ההנחיות המדוקדקות כוללות כללי "עשה" ו"אל תעשה", כולל התייחסות ספציפית למגע עם כרישים: "קיים איסור להתקרב למרחק של יותר מחמישה מטרים מכריש או לרדוף אחריו".
איסור שיש מי שבחר בצורה חסרת אחריות להתעלם ממנו. כעת שבים ומזהירים ברשות הטבע והגנים את הציבור: "בשבוע האחרון נצפו צוללנים באזור תחנת חדרה מטפסים על כרישים, מתקרבים ואף נוגעים בהם. אנו מתריעים שוב מצלילה בסמיכות לכרישים המתרכזים בתקופה זו כמדי שנה באזור תחנת הכוח. זאת, מחשש לסכנה לצוללנים חובבנים ואף לצוללנים מקצוענים".
הפרה מסוכנת של נוהל הכרישים בחדרההפרה מסוכנת של נוהל הכרישים בחדרה
הפרה מסוכנת של נוהל הכרישים בחדרה
(צילום: רן גולן)
ברשויות מדגישים כי מפגש עם כרישים אינו צפוי ואינו נשלט. הכריש יכול להרגיש מאוים, להיפגע ואף לתקוף בנוסף, באזור שפך המים החמים שבו מתרכזים הכרישים קיימים זרמים חזקים ומערבולות מסכנות חיים, לצד ציוד דיג כגון קרסים המסכנים את הצוללנים".
עוד נמסר כי, "הכריש נמצא בסכנת הכחדה, והינו ערך טבע מוגן .משכך אסור לפגוע בו, להטרידו , להאכילו וכדומה. כל העושה זאת, עובר על החוק ומסתכן בענישה פלילית".
צפו באזהרה הרשמית:
לעדכונים - חדשות חדרה