פתיחת שנת הלימודים עומדת בסימן חיסוני הילדים ומגוון הדעות בנושא. מחד, חיסונים בבתי הספר יסייעו למאבק במגיפה, מאידך, הם עלולים לגרום ללחצים על תלמידים ולבעיות חברתיות לא פשוטות.
חמישה תלמידים מנתניה, חדרה וכרכור התאספו במרכז בריאות הילד של "כללית" בחדרה לשיחה על חיסונים, זום והפחד שהקורונה תמשיך ללוות אותם גם השנה.
1 צפייה בגלריה
התלמידים במתחם החיסונים של הכללית בחדרה. מימין: ספי רויטבלט, אחות ראשית מחוז שרון שומרון, נועה לוניבסקי, אילי אברהם שטרית, דניאל לוי, עידו משה קלוש, אלונה לוי, גלינה שמואלוב, מנהלת סיעוד במרכז לבריאות הילד חדרה
התלמידים במתחם החיסונים של הכללית בחדרה. מימין: ספי רויטבלט, אחות ראשית מחוז שרון שומרון, נועה לוניבסקי, אילי אברהם שטרית, דניאל לוי, עידו משה קלוש, אלונה לוי, גלינה שמואלוב, מנהלת סיעוד במרכז לבריאות הילד חדרה
התלמידים במתחם החיסונים של הכללית בחדרה. מימין: ספי רויטבלט, אחות ראשית מחוז שרון שומרון, נועה לוניבסקי, אילי אברהם שטרית, דניאל לוי, עידו משה קלוש, אלונה לוי, גלינה שמואלוב, מנהלת סיעוד במרכז לבריאות הילד חדרה
(צילום: אלעד גרשגורן)
קראו עוד:
התלמידים הם דניאל לוי (עולה לי"א, תיכון חדרה), אלונה לוי (עולה לט', תיכון חדרה), אילי אברהם שטרית ועידו משה קלוש (עולים לכיתה ח', ישיבת בני עקיבא נתניה) ונועה לוניבסקי (עולה לח', בית הספר "גוונים" במועצה האזורית מנשה).

קשה ללמוד

איך עברה עליכם השנה האחרונה?
אלונה: "השנה האחרונה הייתה די קשה, היו הרבה זומים והרבה הפרעות בזמן הזומים, בעיות אינטרנט, רעשי רקע. זה מוריד את המוטיבציה להתרכז ולעשות דברים".
אילי: "במשך חצי שנה היינו חצי שבוע בבית, חצי בבית הספר".
עידו: "הזומים היו יחסית מבאסים. במיוחד לעשות מבחנים בזום, זה היה נורא קשה".
נועה: "אני עליתי לחטיבה, ולא הלכתי לחטיבה שאני משויכת אליה, אז לא הכרתי המון ילדים מהכיתה. היה נורא קשה להתחיל את השנה מבלי להכיר אף אחד"
דניאל: "זה היה שונה כמובן משנים אחרונות. בתחילת השנה למדנו בזום, אנחנו לא רגילים לזה. זה הפך קצת ליותר קשה מבחינת למידה. היה קשה להתמודד עם זה, אני עשיתי את המיטב. בסופו של דבר התרגלתי לזה. בנוגע לחברים, הם נשארו אותם החברים, אבל היה קשה להיפגש ולשמור על קשר"
אתם חוששים שגם השנה יהיו זומים?
נועה: "כן, זה נורא קשה ללמוד בזום. יש לנו אחים בבית. יש לי באופן אישי אח בן חמש שמשחק בבית, שני ההורים שלי עובדים חיוניים, אז אני צריכה לשים לב אליו לפעמים, ולדאוג שייכנס לזומים עם הגן שלו. זה קשה לעשות את זה בזמן שאני לומדת".
עידו: "הדבר שאני מפחד ממנו זה שנחזור בבית ספר לקפסולות, ושלא יהיה לי חבר קרוב בקפסולה הזאת".
אלונה: "גם אני דואגת לחזור לזומים וקפסולות כי זה מאוד מבלגן, המורים צריכים ללמד את אותו החומר פעמיים. אמא שלי מורה, היא גם מעבירה זומים, ואחותי הקטנה לא יודעת איך לתפעל את הזומים, אז אני הייתי צריכה לעזור לה בזמן שלי יש זומים, ויש רעש ברקע. זה בלתי נסבל".
אתם כולכם מחוסנים, מה היחס לתלמידים לא מחוסנים בבית הספר שלכם?
דניאל: "יש ילדים שההורים לא מסכימים שיבואו לבית הספר, זה קורה בכיתה שלי".
אלונה: "יש ילדים שהם לא מחוסנים, ויש הרבה שלא מקפידים על מסכות".
אילי: "יש לנו הרבה לא מחוסנים בכיתה. הייתה את ההתלהבות של ההתחסנות, כולם ביקשו מההורים להתחסן, ועכשיו זה ירד משמעותית"
אתם חושבים שכולם צריכים להתחסן?
דניאל: "זה תלוי, אני חושב שבכיתות הנמוכות זה פחות נצרך, כי אם הם נדבקים זה פחות משפיע, לפי מה שהבנתי. אבל לדעתי מכיתות ו' ו-ז', צריך להתחסן"
נועה: "זו החלטה אישית בסופו של דבר של ההורים והילד שלהם, אבל כן צריך לקחת אחריות וללכת להתחסן. זה כדי לשמור על עצמכם, על הסביבה, ועל אנשים בקבוצות סיכון. נגיד, אם המורה שלי מטפלת באמא שלה, שהיא נורא חולה, אני לא רוצה שהיא תדאג שהיא תידבק בכיתה שלה מקורונה כי ילדים לא התחסנו".
אילי: "לדעתי כולם צריכים להתחסן, מה שבסוף יותר פוגע זה הקורונה, לא תופעות הלוואי של החיסון".
דניאל: "למרות שתופעות הלוואי לא נעימות".

חובת חיסון?

אתם חושבים שצריכה להיות חובת חיסון? לאסור כניסה לבתי הספר על מי שלא חוסן?
אלונה: "אני חושבת שצריך לכבד רצונות של כל אדם, אם הוא רוצה להתחסן או לא, אם הורים רוצים לחסן את הילדים שלהם או לא. לא צריך להכריח את הילדים להתחסן"
דניאל: "לדעתי זה קצת מוגזם".
עידו: "אני מכבד את אלה שלא רוצים להתחסן, אבל כן צריך שיבדקו אותם כל כמה זמן כי הם לא יכולים גם לא להתחסן, וגם שאף אחד לא יידע אם הם חולים או לא".
מפחיד אתכם להידבק?
דניאל: "לא אכפת לי להידבק. אני לא מפחד, אני יודע שצריך לשמור ולא להסתכן יותר מדי".
אלונה: "אני יודעת שמערכת החיסון שלי פועלת טוב יותר מאנשים מבוגרים יותר, אני לא מפחדת, אבל הדבר שיותר מלחיץ אותי זה להדביק אנשים בסיכון".
נועה: "אני הכרתי ילד שהיה חולה, ועכשיו קשה לו לזכור דברים והרמה התפקודית שלו ירדה".
אלונה: "יש לנו ילדים שנדבקו וכולם היו צריכים להיכנס לבידוד בגללם וזה יוצר אשמה, הם ממש מרגישים רע שכולם צריכים להיכנס לבידוד בגללם. הם ממש מבקשים סליחה, זה לא אשמתם, אבל אני מבינה את ההרגשה הזאת"
נועה: "בתחילת השנה כשלא הכרתי חברים וילדים מהכיתה, בעיקר חששתי מזה, שאני אכניס את כולם לבידוד ואז זה יהיה נורא מפחיד, כי אולי הם לא ירצו לדבר איתי בגלל שהם יכעסו עליי"
עידו: "אני פחות מפחד לחלות בקורונה, כי אני יודע שלמרות שיש סיכוי שאני אחלה, יש סיכוי ממש נמוך שיקרה לי משהו כמו חס וחלילה למות או ירידה בתפקוד".
יש חשש שהקורונה תמשיך ללוות אתכם עד סיום הלימודים?
אלונה: "לגמרי. אני בדיוק עולה לט' שזו הכיתה הכי חשובה בחטיבה, שקובעת לאיזה מגמות תעלה בתיכון. מה שמלחיץ אותי שהקורונה איכשהו תשבש ותשפיע על זה".
אילי: "לדעתי לא, אני חושב שכל המדינה תתחסן, זה ייקח לפחות שנה, אבל זה יקרה"
דניאל: "יצאנו כבר מהמצב הזה לפני חודש, חודשיים, ופתאום מספר החולים גדל שוב כי אנשים לא שומרים. אם כולם יתחברו למטרה אחת, זה יכול לעבור"
עידו: "אני חושב שהקורונה לא תהיה איתנו בעתיד, אבל היא עדיין תהיה במדינות אחרות בעולם. ואני חושב שאנחנו צריכים לשמור על עצמנו ולקוות לטוב, זה מה שאפשר לעשות, לא?".
לעדכונים: חדשות חדרה
פורסם לראשונה: 07:08, 27.08.21